Galaxy S5’te Kullanılacak 16MP Çözünürlüklü Kamera için Rekabet Yaşanıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung, mobil bileşenlerin üretiminde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olsa da, söz konusu kamera sensörlerine geldiğinde, birçok telefon üreticisi gibi o da kamera sensör üretiminin bir numarası olarak gösterilen Sony’nin kapısını çalıyor. Son olarak Galaxy Note 3’te yer alan 13MP çözünürlüklü kamera da Sony cephesinden tedarik edildi.

teknik destek

Kamera bileşeninde megapiksel fotoğraf kalitesini yansıtmaz ancak iyi bir pazarlama ürünü olarak kullanılabilir. 2013 yılını geride bırakmak üzereyiz ve Android tarafında üst seviye akıllı telefonlarda genel anlamda 13MP çözünürlüklü sensörlere yer verildi. 2014 yılında 16MP çözünürlüklü sensörlerin kullanımına geçilecek.

Söz konusu sensörlerin kullanılmasına kesin gözüyle bakılan telefonlardan biri de Galaxy S5 olacak. Galaxy S4 satışlarının beklenenin altında kalması gerekçe gösterilerek çıkış tarihi ocak ya da şubat ayına alındığı iddia edilen Galaxy S5, kaba bir hesap yapıldığında 3 ay içerisinde tüketicilerin beğenisine sunulabilir. Bu sebeple Güney Kore’den telefona ait her gün yeni gelişmeler rapor ediliyor.

Bir süre önce telefonda plastik ve sahte deri görünümlü kasa anlayışının devam edileceği şeklinde bir haber ortaya atılmıştı. Telefona dair yaşanan yeni gelişmeler ise kamera tarafında karşımıza çıkıyor. Samsung haberlerinde güvenilir bir kaynak olan ETNews’in sunduğu yeni habere göre Galaxy S5’te yer alacak 16MP çözünürlüklü kamera sensörü için Sony ve Samsung’un bir parçası olan Samsung LSI arasında sıkı bir rekabet yaşanıyor. Yaşanan rekabetinde neticesinde telefonda 16MP çözünürlüklü bir kameranın kullanılacağı da artık kesinleşen bir detay halini aldı.

Sony, kamera sensörü üretimi noktasında iyi bir deneyime sahiptir ve bu sebeple kalite ve güvenirlikte ön sıralarda yer alır. Samsung LSI ise Samsung çatısı altında mobil cihazlar için kamera sensör üretimine başlamanın yanında ISOCELL (karanlık ve düşük ışık koşullarında daha iyi çekim) ve optik görüntü sabitleme gibi önemli kamera teknolojilerinde gelişmeler sağlamıştır.

Samsung LSI bünyesinde üretim gösteren sensörlerin Samsung’a daha düşük maliyete mal olması bekleniyor. Yine de telefonda kullanılacak sensör için son kararın yılsonuna doğru verilmesi bekleniyor.

kaynak: GSMArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!