Galaxy S5’te Yer Alacak Ekran Şekilleniyor: 2K Çözünürlüklü Super AMOLED

AMOLED ekran üretiminin büyük bölümünü elinde bulunduran Samsung sadece birkaç yıllık süreçte parlaklık, kontrast, renk doğruluğu, renk yönetimi, görüntü kalitesi, görüş açısı ve ekran bütünlüğü noktasında önemli gelişmeler sağladı. Son olarak Galaxy Note 3 modelinde 5.7-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekrana yer veren Güney Koreli üretici; yukarıda saydığımız kategorilerin neredeyse tümünde önemli gelişmeler sergilediği söz konusu panele ilk olarak Galaxy Note 3 modelinde kullandı.

660nit parlaklığa erişebilen son teknoloji AMOLED ekran  her noktada LCD panellerle yarışabilecek seviyeye ulaştı. Galaxy Note 3’te yer verilen AMOLED ekran LCD panellere nazaran güç tüketiminde %30 daha verimli.

Galaxy S4’te kullanılan AMOLED ekran ile Full HD çözünürlük seviyesini ilk defa tüketicilere sunan Samsung, önümüzdeki yıldan itibaren yüksek olasılıkla Galaxy S5 modelinde yeni bir çözünürlük seviyesine geçecek. Güney Kore’de gerçekleşen Samsung Analist Günü etkinliğinde konuşan Samsung Display CEO’su Kinam Kim, gelecek yıldan itibaren AMOLED ekranlarda 560ppi yoğunluğunun kullanılmaya başlanacağının bilgisini verdi.

Şirketin hacimli üretim için hazır olduğu bildirilirken, söz konusu ekran 5-inç boyutunda ve 2.560 x 1.440p çözünürlüğe sahip olacak.

Full HD çözünürlük seviyesine geçilmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmişken, daha yüksek çözünürlüklü akıllı telefonların karşımıza çıkacak olması, akıllı telefon kategorisinin ne denli ilerlediğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Peki sizce henüz yazılım desteğinin tam oturmadığı, kullanıcı deneyiminin henüz tam anlamıyla sağlanamadığı ve üstelik pil tarafındaki gelişmeler tüketicileri hiçbir şekilde tatmin etmezken, insan gözü için yüksek olan ppi değerlere çıkılması sizce gerekli olan bir gelişme mi?

kaynak: SamMobile, androidcommunity

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir