Galaxy S5’te Yer Alacak Ekranın Boyutu ve Çözünürlük Seviyene Ait İlk Bilgiler Geldi!

blank

Galaxy S serisinin her üyesinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran Samsung, yine rekor satışlar elde etmesi beklenen Galaxy S serisinin yeni jenerasyonu için hazırlıklarını son sürat sürdürüyor. Mart ya da nisan başında lanse edilmesi beklenen ve nisan sonunda onlarca ülkede kullanıcılarla buluşması beklenen yeni nesil Galaxy S modelinde kullanıcıların en çok merak ettiği donanım özelliklerinin başında ekran geliyor.

teknik destek

Geçtiğimiz gün yayınlanan Güney Kore kaynaklı haberde telefonda esnek ekran kullanımının mümkün olmadığı bildirilmiş ve gerekçe olarak üretim kapasitesinin, milyonlar satan Galaxy S serisi için yeterli olmaması gösterilmişti. Galaxy S5‘in donanım bilgilerine ait en detaylı içerik ise geçtiğimiz günlerde AnTuTu kriter testinde karşımıza çıkmıştı. Söz konusu testte Galaxy S5’te Full HD çözünürlüklü bir ekranın yer bulacağı bilgisi yer alsa da, Güney Kore kaynaklı yeni haberlerde hem ekran boyutu hem de ekran çözünürlüğüne ilişkin yeni gelişmeler yaşandı.

Güney Kore’de yayın yapan DDaily sitesinin geçtiği habere göre Samsung, Galaxy S5’te yer vereceği panelin üretimine başlamış. 5.25-inç ekran boyutuna sahip olduğu bildirilen panel, AnTuTu testinde ortaya çıkan sonucun aksine QHD başka bir ifadeyle 2K çözünürlüğüne (2.560 × 1.440p) sahip olacak.

Galaxy S serisinin her yeni üyesinde ekran boyutunu büyüten Samsung’un Galaxy S5’te ekranı bir miktar büyütmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2K ekran çözünürlüğüne gelince, bu noktada birçok gelişme halihazırda yaşanıyor. Çinli Vivo firması Xplay 3S adını verdiği telefonda 2K çözünürlüğe yer verdi. Oppo da Find 7 modelinde yine aynı ekran çözünürlüğünü kullanacağını resmi olarak onaylamıştı. Tüm bu gelişmelere Samsung’un 2K ekranlı Super AMOLED panellerde yeterli üretim kapasitene ulaştığı bilgisi de eklenince, Galaxy S5’te yer alacak ekranın ne olacağı aslında şekilleniyor.

samsung

5.25-inç ve 2K çözünürlüklü ekranda Galaxy S4 ve Galaxy Note 3‘te olduğu gibi elmas alt piksel dizili yer alacak. PenTile olarak da isimlendirilen piksel diziliminde hem inç başına daha fazla ppi sığdırılıyor hem de enerji verimliliği sağlanıyor. Söz konusu dizilimde kırmızı ve yeşil alt piksele oranla daha kısa ömürlü olan mavi piksel sayısı düşürülüyor ve uzun ömürlü yeşil alt piksel sayısı ise artırılıyor. Üst bölümde yer alan görüntüden de anlaşıldığı üzere kırmızı ve mavi pikseller elmas şeklinde üstelik bu pikseller dört yeşil piksel içerisine sığdırılmış.

Galaxy Note 3’te AMOLED ekranların en önemli sorunlarından biri olan düşük parlaklık sorununa çözüm getiren ve en iyi LCD ekranlarla yarışı hale getiren Samsung, yeni nesil Galaxy S serisinde ise parlaklık seviyesi ve diğer görüntüleme kategorilerinde rakiplerinin karşısına daha güçlü bir ekranla çıkacaktır.

kaynak: SamMobile, ddaily

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!