Gartner: Android En Popüler Tablet Platformu Haline Geldi, iOS ile Fark Açılıyor

blank

Akıllı telefon kategorisinde geçtiğimiz yıl çıkışını sürdürerek %80’lik bir pazar payına hakim olmayı başaran Android işletim sistemi, 2013 yılında tablet platformunda da harika bir yıl geçirdi. Gartner tarafından yayımlanan rapora göre 2013 yılında satılan 195 milyon tabletin 120.9 milyonu Android işletim sistemine sahip. %61.9 pazar payına ulaşan Android her geçen gün iOS ile arasındaki farkı açmaya devam ediyor. iOS işletim sistemine sahip iPad tablet satışı ise geçtiğimiz yıl 70.4 milyon seviyesine ulaştı. 2012 yılında %52.8 olan pazar payı ise 2013 sonunda iPad satışlarındaki artışa rağmen %36 seviyesine geriledi.

teknik destek

Microsoft tarafına göz attığımızda iki katı gibi dikkat çeken bir büyüme söz konusu ancak işletim sistemi henüz Android ya da iOS’la rekabet edecek sevide değil.

Android işletim sistemine sahip tablet satışlarında son dönemlerde büyük bir patlamanın yaşanmasında bütçe dostu tabletlerin ve 7-8inç kategorisinde yer alan tablet üretiminin artması bir numaralı etken olarak gösteriliyor.

Tablet satışlarını üreticiler tarafında değerlendirdiğimizde ise Apple‘ın bu kategoride %36’lık pazar payıyla en yakın rakibi Samsung’u neredeyse ikiye katladığını görüyoruz. Apple 2013 yılınde toplam 70.4 milyon iPad satmayı başardı. Samsung ise pazar payını her geçen gün artırmaya devam ediyor. 2012’de %7.4 olan pazar payı 2013 yılına gelindiğinde %19.1 seviyesine ulaştı. Güney Koreli üreticinin yıl genelinde sattığı toplam tablet adeti ise 37.4 milyon olarak kayıtlara geçti. Nexus serisiyle önemli satışlar elde eden Asus ise %5.6 pazar payıyla tablet kategorisinde 3. sırada yer almayı başardı. Alt bölümden yayınlanan tablolara göz atabilirsiniz.

1

2

kaynak: androidos

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!