Gazze’de Android Uygulaması Programlamak

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Gazze‘ de geçen bir hayat, savaşın ortasında okumak, her şeye rağmen bir şeyler başarmak, işte Gazze’den Android uygulaması. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Eski bir haberimizi tekrar yayınlamak istedik, bilgisayar’da programlama gerçekten zor bir iş. Düşünün ki kendi ana dilinizden tamamen farklı bir dil kullanacaksınız. Düşünün ki bunu savaşın ortasında yapacaksınız. Düşünün ki yaptığınız programı test etmek bir tarafa, programlamasını yaptığı aleti ömrünüz boyunca hiç elinizde görmeyeceksiniz. Bu öykü, Filistin’de Gazze’de savaşın ortasında Android uygulamaları programlayan Muhammed’in öyküsü.

Gazze, Dünya tarihinin en eski şehirlerinden biridir ve tarihi 5000 yılı bulur. Akdenizin kıyısında, Afrikalı ve Asyalıların ticaret yeri ve aynı zamanda geopolitik konumu ile de önemli bir askeri bölgededir Gazze. Bu sebeple ki Gazze’yi uzun zaman çok defa kuşatmak istemişlerdir. Bunlar arasında Mısırlılar, Romalılar, Osmanlı ve hata Napolyon komutanlığındaki Fransa bulunmakta.

Eğer günümüze dönersek, 1967’li yıllarda Israil’in Mısır ile savaşı sonrası itibari ile bu güne kadar Gazze Israil kuşatması ve ambargosu altındadır ve bu ambargo 2007 yılında Hamas’ın seçimleri kazanması ile daha da şiddetini arttırmıştır. Bu ambargo sebebi ile Gazze’ye çok kısıtlı sayıda giyim, gıda ve ilaç getirilebiliyor. Ancak buna rağmen Gazze de hayat imkanlar dahilinde devam etmekte.

android,android teknik bilgi,gazze,android uygulaması programlama,uygulama yapmak,gazze eğitim

Muhammed Yahya Al Musaddar 22 yaşında ve Gazze İslam Üniversitesi’ nde Bilgisayar Mühendisliğinde okumakta. Onun en büyük ilgi alanı ise daha önce hiç eline alarak göremediği Android telefonları için uygulama geliştirmek. Muhammed’in söylemesine göre Gazze’de genelde Symbian’lı telefonlar ve bir kaç tane iPhone bulunmakta, ancak Android telefonu bulunmamakta. Bu yüzden de uygulamalarını internetten okuduğu kitaplar ve örneklerle tamamen bilgisayarından Android Emulator’de yapıyor. Muhammed için en zor olan ise, ana dilinin Arapça olması sebebiyle Android için gerekli programlamanın İngilizce tabanlı olması. Ancak buna rağmen Muhammed, farklı kurslardaki para birimlerini çeviri programını geliştirmeyi başarması.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Muhammed ile email ile yazıştığımda, Cumartesi gününe Mezuniyet Projesini sunmaya hazırlanıyordu. O bunca zorluklara ve konumuna şikayet edebilecek bir durumda, ancak o bunların hepsine şükrediyor ve geleceğe ümitle bakıyor.

Çok ilginç bir ironi ki, gelmiş geçmiş en açık kaynak kodlu bir platform için, gene aynı seviyede etrafına kapalı, ambargo altında bir Gazze’de bu olay gerçekleşiyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak