Gece telefonu şarjda bırakmak zarar verir mi?

blank

Bir çok mobil cihaz kullanıcısı uzun saatler cihazlarını şarjda bırakır. Bu konu için sorular geliyor. Örnek gece telefonu şarjda bırakmak zarar verir mi diyenler eskiden çok fazlaydı ama hala soranlar var.

teknik destek

Mobil cihazların şarj dolumu eskinden belli bir saate kadar şarjda bırakıldıktan sonra fişten çıkarılması gerekirdi. Zamanla pil teknolojisi bunu daha kolay hale getirdi. Pil dolduktan sonra enerji dolumu sonlanıyor. Lakin bu her cihaz için geçerli değil. Telefon konusu için soranlara çok eski telefon kullanmıyorsanız yine güç sonlandırma vardır diye düşünüyoruz.

Normalde ne olursa olsun cihaz uzun zaman şarja takılı kalmaması önerilir. Artı adaptörün daha fişte kalmaması daha sağlıklı olacak. Kullanılan adaptörün kalitesi çok önemli. Kısa devre, güç kesme ve benzeri korumalara sahip olması gerekiyor. Artı plastik kalitesi ve kablo kalitesi de önemlidir.

Mümkün olduğu kadarı ile çok uzun süre prizde cihazları takılı tutmayalım. En kötü ihtimal yüksek voltaj gibi durumlarda cihazlar zarar görme olasılığı var.

Eskiden ve hala geçerliliğini koruyan şarj nasıl yapılmalı sorusuna da yanıt verelim. İlk aldığınız ürünün belli bir süre şarjda kalması önerilir. Bu genelde 8 saat olarak söylenir. Lakin yeni batarya teknolojilerinde pek bu kadar süre kalmasına gerek kalmıyor. Yine de ilk şarjda bu şekilde yapabilirsiniz.

İçeriğimize çok eski bir haber olan köpükle şarj olayına tekrardan yer verdik.

Gece telefonu şarjda bırakmak zarar verir mi?

Gece cep telefonunu şarjda bıraktığımda ne olur sorusuna genel bir bilgi olarak yer verdiğimiz içeriğimiz zamanla değişime gidilebilir.

Köpük şarj ile şarj dolumu

Perdeue Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda bu köpüklerle bir makine yapıldı ve bu makine sayesinde akıllı telefonlarda pil ömrü uzatıldığı tespit edildi. Perdeue Üniversitesi’nin laboratuvarlarında yapılan örnek çalışma sonucu 300 defa şarj edilen telefonlarda en küçük bir kapasite kaybı yaşanmıyor. Ayrıca şöyle de bir olay var ki kullanılan malzeme yalnızca köpük. Dolayısıyla olabildiğince yapımı kolay ve son derece ucuz bir makine.

Konu ile ilgili araştırmalar hala devam ederken bu köpükler belki de ilerleyen süreçte lithium-ion bataryaların ham maddesi olarak kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca yıllar sonra aldığımız telefonların içinden de çıkacak olan köpükleri tekrar yeni batarya yapmak üzere üretici firmaya gönderebiliriz.

Bugüne kadar yalnızca çocukların oyun oynama maddesi olan köpüklerin bir gün akıllı telefonlarda kullanılacak şarj edici alet olarak kullanılabilir olması hayali gerçek olabilir. Böylece belki bir çok maliyet azalacak ve hiç umulmadık bir malzeme ham madde olarak kullanılabilecek.

Dolayısı ile evlerde çocukların oyun oynadıkları malzeme artık annelerin kızmadıkları bir ham madde olma yolunda ilerliyor. Bakarsınız ki bir gün bu malzemelerle gerçekten akıllı telefonların şarj ömrünü uzatacak gerçek bir cihaz hayata geçer ve bizler de her yerde bulduğumuz bu köpükleri üretici firmalara ileterek yeni bir sektör oluşturulabilir. Dolayısıyla hem para kazanarak bir yandan da telefonlarımızın şarj ömrünü uzatabilir. Neden olmasın? Kim bilir o zaman anneler de çocuklarına kızmaktan vazgeçerek, para kazandıkları için memnun bile olabilirler.

Teknoloji gelişiyor ve bizlere bu süreçte daha ne gibi sürprizler hazırlıyor hep birlikte göreceğiz. Olmaz denilen şeylerin bile gerçekleştiği teknoloji dünyası sürprizlerle dolu yepyeni bir dünya olmaktan geri kalmıyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!