Gelecek Nesil Üst Seviye Mobil Cihazlarda İşlemci Şekilleniyor

Andronova
2 Minimum Okuma

Gelecek Nesil Üst Seviye Mobil Cihazlarda Yer Alması Beklenen Snapdragon 800 APQ8084 İşlemcisi Şekilleniyor

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mobil işlemci üretiminde altın dönemini yaşayan Qualcomm halihazırda en güçlü platform olarak gösterilen Snapdragon 800 işlemcisini daha da güçlendirmek için kolları sıvamış görünüyor. Benchmark kriter puanında APQ8084 olarak isimlendirilen işlemcinin, Snapragon 800 APQ8974 işlemci biriminin halefi olduğu bildiriliyor.

Qualcomm cephesinden konuya ilişkin herhangi bir açıklamaya rastlanmasa da, ocak ayında düzenlenecek Tüketici Elektroniği Fuarı’nda şirketin amiral gemisi telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere tasarladığı yeni nesil işlemciyi tanıtması bekleniyor.

Benchmark testinde 34 bin civarında (Snapdragon 800 APQ8974 ile benzer bir sonuç) puan elde eden işlemcinin henüz gelişim aşamasında olduğu ifade edilirken, işlemcinin resmi olarak tanıtılması sonrasında daha iyi sonuçların elde edilmesi muhtemel görünüyor. Yine de Snapdragon 600’den Snapdragon 800’e geçişteki gibi büyük bir yükseltme beklenmiyor.

2.3GHz frekans hızına ulaşabilecek APQ8084 biriminde Adreno 420 GPU’suna yer verilecek. 500MHz saat hızına ulaşabilen Adreno 420, Full HD çözünürlüklü ekranlarda akıcı şekilde oyun deneyimi yaşatan Adreno 330 grafik biriminde 50MHz daha yüksek hıza ulaşabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

apq-8084

Apple’ın iPhone 5S’te yer verdiği A7 işlemcisiyle beraber 64-bit desteğiyle tanışan mobil dünyasında, bir numaralı çip üreticisinin de yeni nesil işlemcisinde 64-bit desteğine yer vermesi bekleniyor. Bir diğer geliştirme ise H.265 sıkıştırma teknolojisi olacak. Düşük bant genişlikli ağlarda bile yüksek kalitede video kodlaması sağlayan H.265 standardı, 4K video videoları sıkıştırma konusunda tam bir uzaman olarak değerlendiriliyor.

Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi PC sektöründe grafik açıdan üst seviye deneyim yaşatan ve geliştiricilerin oyunları geliştirdikleri platform olan DirectX’in 11.1 numaralı sürümüne destek sunacak.  İşlemcisinin bir diğer özelliği ise USB 3.0 desteği olacak.

Qualcomm genellikle ocak ya da şubat ayında gerçekleşen uluslararası etkinliklerde yeni çözümlerini duyururken,  o döneme kadar APQ8084 işlemci birimine ait daha fazla detayın gün yüzüne çıkması bekleniyor.

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir