Apple, Samsung’dan 707 milyon Dolar Daha Talep Ederken Belirlenen Cihazlar için Satış Yasağı İstiyor

Teknoloji dünyasının zıt kardeşleri rekabeti tekrar mahkeme koridorlarına taşımak için harekete geçti. İkili yakın dönemde mobil dünyasına önemli cihazlar sunarken bu alanda oluşturdukları rekabeti tekrar mahkemeye taşıyor. Samsung’a verilen 1.05 milyar dolarlık cezadan sonra oluşan süreci kısaca hatırlatmak gerekirse;

6 Aralık’ta tekrar başlayacak olan davada mahkeme heyeti ikilinin dönem içerisinde ortaya çıkacak olan taleplerini dinleyecek ve bunları değerlendirecek. Bu noktada satış tedbiri konulacak modellerin içerisine Galaxy S III, Galaxy Note 10.1 ve Galaxy Note’u koymak isteyen Amerikalı şirket şimdi de kazanılan tazminatın miktarında artış talep ediyor. Apple 707 milyon daha talep ederken yasaklı cihazlar listesinde bulunan tüm modellere de kalıcı satış yasağı konmasını istiyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi Samsung’a verilen cezanın üç katına çıkma ihtimalide bulunmaktadır. Dava yargıcı Lucy Koh, patent ihlallerinin kasıtlı olarak yapıldığına kanaat getirirse verilecek olan maddi ceza üç katına çıkarılacak.

Güney Koreli üreticinin taleplerine baktığımızda ise, dava dosyasının tekrar görüşülmesini talep ediyor. Birçok belgenin dava süreci dışarısında bırakılmasına da anlam veremeyen Samsung süreç içerisinde bu belgelerin bir çoğunu kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan bu belgeler her ne kadar hem Apple hem de yargıç tarafından eleştirilse de Samsung bu belgeleri paylaşmaya devam ediyor.

Yine kısa süre önce iPhone 5’inde dava kapsamına alınacağını bildirmiştik. Samsung daha önce yaptığı değerlendirmede iPhone 5’in LTE destekli olması durumunda patent ihlali yapılıp yapılmadığı noktasında çeşitli araştırmalar yapılacağını belirtmişti. Kısa süre önce yapılan resmi açıklamada sekiz patentin ihlali söz konusu olduğu açıklanmış ve dava dosyasına iPhone 5’in de dahil edilmesinin talep edileceğini belirtmişti. Samsung ve HTC özellikle bu alanda elinde oldukça fazla patent bulundurmakta. HTC’de daha önce bu durumu dile getirmiş ve iPhone 5 için Apple ile mahkemede mücadele edebileceğinin altını çizmişti.

Haberimizin sonunda yine bir patent davasından gelişmeleri aktaralım. Bildiğiniz gibi ikili arasında dünyanın farklı noktalarında devam eden davalar halen var. Almanya’da devam eden başka bir davada Alman yargısı Samsung ve Motorola’yı haklı buldu. Apple her iki şirketi de dokunmatik ekran teknolojisine ait bazı patentleri ihlal edildiği gerekçesiyle dava açmıştı. Ancak mahkeme heyeti yaptığı değerlendirmede Apple’ın iddialarında haksız olduğunu belirtti.