Artvin gezi rehberi gidilecek yerler

Artvin gezilecek yerlerden bazı bölümleri anlattığımız yazımıza katkılarınızı bekliyoruz. Eğer bu yerleri gördüyseniz en ilginç ve en güzel alanlarını yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Andronova

Artvin Karadeniz’in doğu kısmında yer alan şehirlerimizden biridir. Çoğu insan tüm Karadeniz şehirleri gibi Artvin’i de merak etmektedir. Bu yazıda Artvin’de gezebileceğiniz yerlerden birkaç öneride bulunacağız.

Artvin engebeli ve zorlu şartlara sahip olsa da bir o kadar da güzelliklere sahiptir. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir Karadeniz şehridir.

1) Kafkasör Yaylası Karadeniz’e gidilince ilk yapılması gereken şey yaylaya çıkmaktır. Kafkasör yaylası şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla 1.250 metre yükseklikte bulunur. Ayrıca belediye tarafından yaptırılan bungalov evler de mevcuttur. Buralarda kalabilirsiniz. Yaylada her yıl boğa güreşlerinin yapıldığı arena da vardır. Boğa güreşlerinin yapıldığı bir festival düzenlenmekte ve birçok aktivite yapılmaktadır.

2) Atatepe Türkiye’nin en büyük Atatürk bulunduğu yerdir. Artvin’in önemli turizm yerlerinden biridir. 2017 yılında heykel açılmıştır. Atatepe 3 vadiyi görmektedir. Artvin’i görmek için ideal yerlerden biridir. Ayrıca şehrin seyir terası olması nedeniyle birçok kişinin uğrak yeridir. Restoranlar ve sosyal tesislerde mevcuttur.

3) Hatila Vadisi Milli Parkı Artvin merkez ilçe sınırları içerisindedir. Hatila deresi ve etrafındaki dereleri kapsayan alandır. 1994 yılında milli park olmuştur. Milli parkta çeşitli hayvanlar vardır. Kamp imkanı ve bungalov tarzı konaklama imkanı da mevcuttur. Vadi üzerinde cam seyir terası da vardır. Bu cam teras Türkiye’nin en büyük cam terası özelliğine sahiptir.

4) Mençuna Şelalesi Bu doğa harikası şelaleyi görmeden Artvin turunuzu bitirmemelisiniz. Artvin merkeze 80 km uzaklıktadır. Arhani ilçesi içerisindedir. 100 metre yüksekliğindedir. En güzel manzarayı görmek istiyorsanız nisan veya mayıs ayında bu şelaleye gelmelisiniz. 

Artvin gezi rehberi gidilecek yerler

Diğer gidilecek yerler yani gezilecek yerleri incelemek ister misinz?

Andronova