Kuşadası gezilecek tarihi yerler

Aydın Kuşadası gezilecek tarihi yerlerden altısına yer verdiğimiz yazımızda genel olarak ara ara Türkiye' nin güzel yerlerini tanıtmaktayız. Sizde katkıda bulunabilirsiniz.

müşteri hizmetleri

Sadece Aydın’ın değil Türkiye’nin incisi olarak bilinen Kuşadası dediğimiz aklımıza sürekli tatil, deniz, kumsal gelmektedir. Fakat Kuşadası birçok tarihi dokuyu bünyesinde barındıran yerlerden biridir.

Kuşadası milli parkı

Kuşadası ve Söke arasında kalan güzel bir yer olan parkta 209 kuş türü yaşamaktadır. Kuşadası’na uzaklığı ortalama 25 kilometredir. Mini bir kumsala sahip olan yer özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Sadece buraya tatil için gelen yüzlerce kişi bulunmaktadır.

Güvercinada

Bizans döneminde inşa edilen ada kalesi 1957 yılında karayla bağlanarak ziyaretçilerine açıldı. Kale içerisinde birçok çay bahçesi bulunuyor. Özel bir ışıklandırma sayesinde geceleri mükemmel görünen kalede yaz sezonunda çay bahçeleri 7/24 açık olmaktadır.

Öküz Mehmet Paşa kervansarayı

1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan iç kale, kendini bozmamış bir şekilde ayakta kalmayı başarmış. Tarihi doku için gelenlerin görmeden gitmediği yerlerden biri olarak bilinir. Tamamen taştan yapılan kale şuanda içerisinde hediyelik eşya dükkanlarını ve küçük bir otel barındırıyor.

Kuşadası gezilecek tarihi yerler

Zeus mağarası

Dilek Yarımadası içerisinde yer alan mağaranın hikayesi şöyle: “Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında bu mağaraya gelerek onun sakinleşmesini beklermiş”. Mağara dağdan gelen tatlı su ile denizin tuzlu suyunu birleştirmektedir.

Didyma antik kenti

Yunanca ismi “İkiz Kardeşler” olan büyülü bir kent. Küçük bir kara yolculuğu yaparak görmeden gelinmemesi gereken yerlerden biridir.

Efes antik kenti (Günübirlik)

Kuşadası’na 20 km uzaklıkta yer alan ve günübirlik için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.


Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 18:54