Marmaris gezilecek yerler kale, kervansaray ve ada…

Marmaris tercih edilen yerler listesi çok geniş diyebiliriz. Bundan dolayı bazılarını yazmaya çalıştık. Gezilecek yerlerden kervansaray, antik kent, kale ve ada ilgi çekici olacak.

Andronova

Muğla’nın plajları ve güzel koyları ile ünlü ilçesidir. Ziyaretçilerine göz kamaştırıcı turlar sunan Marmaris, gece hayatı, tatil imkanı ve doğa güzellikleri ile doludur. Marmaris’e denizden ve karadan rahatlıkla ulaşım imkanı bulunuyor. Temiz berrak suları, tarihi kalıntıları ve doğa manzaraları ile hem spor hem tatil imkanı sunan bir ilçedir.

1- Marmaris kalesi ve müzesi

Marmaris kalesi milattan önce 2000 yılında inşa edilmiş ve 1991′ den beri Marmaris arkeoloji müzesine ev sahipliği yaptığı söylenmekte. Tarihi güzelliği ile kaleyi gezebilir ve müze içerisinde Knidos, Burgazada ve Hisarönü’nün kazı alanlarından çıkartılan kalıntıları inceleyebilirsiniz. Müze pazartesi hariç her gün ziyaretçilere açıktır.

2- Hafsa Sultan kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesine yaptırmış olduğu kervansarayda 1545 yılından beri ayaktadır. Yıllar boyu seferlerde konaklama noktası olarak kullanılan kervansaray tarihi dokusu ile görenleri büyülüyor. İçerisinde bulunan restoranlarda yemek yiyebilir veya içerisinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından Marmaris hatıraları alabilirsiniz.

3- Kleopatra adası

Diğer bir bilinen adı Sedir adası olan bu ada, halk hikayeleri ile ünlüdür. Kalker kumsalları koruma altına alınmış olan bu doğal güzellik ile dolu plaj ziyaretçilerine, farkı bir ülkedeymiş deneyimi yaşatıyor. Gelibolu köyünden kalkan tekneler ile ulaşımı sağlanan bu ada, el değmemiş bir doğal güzelliğe sahiptir.

4- Loryma antik kenti

Doğa sevenlerin gitmekten keyif alacağı bir diğer tarihi eser kalıntısı olan Loryma Antik Kenti de Marmaris’te ziyaretçilerini bekliyor. Bu kente ise Marmaris’ten bodruma giden tekneler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Marmaris gezilecek yerler kale, kervansaray ve ada...

Marmaris gezilecek yerler rehberine sizde kattı da bulunabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 16:35

Andronova