Sinop' ta gezilebilecek yerler

Sinop' a hiç gittiniz mi veya gitmeyi düşündünüz mü? Karadeniz' in güzel şehirlerinden biri olan Sinop gezilecek yerler yazımızda İnceburun feneri ve şelalesi dikkat çeken yanları.

Sinop, ülkenin hem en kuzeyi hem de en güzel Karadeniz şehirlerinden birisidir. Sinop, doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini yaşamaya ikna edecek türden bir şehirdir. Nüfusun çoğunu göçmenler oluşturuyor ve trafiğin oldukça rahat olması, Sinop’ta yaşamayı kolay hale getiriyor. Doğası ve eşsiz kültürü ile oldukça sevilen bir Karadeniz şehridir.

İnceburun feneri

Türkiye’nin en kuzey şehrinden Karadeniz manzarası izlemek ve tarihi feneri görmek için İnceburun’a gidebilirsiniz. Kayalıklar üzerine kurulu fener eşsiz bir Karadeniz manzarasını gözler önüne seriyor. Özellikle dalgalı Karadeniz suları eşlik ettiğinde fenerin manzarası görülmeye değerdir.

Sinop kalesi

MÖ VIII. yüzyılda Sinop’ta yaşayan göçmenler tarafından yapıldığı söylenen kale yıllarca Sinop savunmasında görev yapmıştır. Yüzyıllar içerisinde farklı dönemlerde hasar almış ve yıkılmış kale, üzerinden yaşayan medeniyetlerle yeniden inşa edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Sinop cezaevi

Sinop denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. İçerisinde yatan mahkumlarla ve işkenceleri ile ünlü olan cezaevi, tarihe dokunmak hissi yaratabilir ve giden ziyaretçilerini yaşanmışlıklarıyla derinden yaralayabilir.

Efelek tatlıca şelalesi ve inaltı mağarası

Doğal güzelliğin, yeşillikle buluştuğu bir manzaradır. 28 adet şelaleden oluşan doğa güzelliğine, kuş sesleri ve orman huzuru eşlik etmektedir. İnaltı mağarası ise, 2008 yılında keşfedilen doğal bir şifa kaynağıdır. Mağara doğal güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına şifa dağıtması ile ünlendi. Serin havası ve mağara içi doğal oluşumları ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Sinop' ta gezilebilecek yerler

Sinop gezilecek yerler ve gidilecek yerler yazımıza eklemek istediklerinizi yazı sonunda iletebilirsiniz.