Google Chrome, Internet Explorer’ı Geride Bırakarak En Çok Kullanılan Tarayıcı Oldu!

2008 yılında Android ile birlikte duyurulan Chrome, uzun süredir liderliği elinde bulunduran Microsoft Internet Explorer’ı geride bırakarak en çok kullanılan tarayıcı oldu!

Geçen haftaki StatCounter küresel istatistiklerine göre; Chrome artık birinci sırada yer alıyor. Bu durumun ilerleyen haftalarda değişeceği tahmin edilmiyor, aksine Internet Explorer ile arasındaki fark daha da açılacak. Yukarıda gördüğünüz grafik, Chrome’un nasıl bir yükseliş gerçekleştirdiğini, IE’nin ise nasıl hızla düştüğünü gözler önüne seriyor.

Tarayıcılardan Chrome’un bugünkü kullanım oranı %31.88 iken, Internet Explorer’da %31.47 ile geçtiğimiz haftaya göre ufak bir yükseliş görülüyor. İki tarayıcı birkaç aydır başa baş mücadele ederken onları %24 civarında bir payla Firefox, %7 ile Safari ve %2’nin altındaki Opera takip ediyor.

Sektörünün en yeni oyuncusu olmasına karşın kısa sürede büyük yükseliş kaydeden Chrome, Mart ve Nisan aylarının bazı günlerinde de liderlik koltuğuna oturmuş, fakat tekrar ikinciliğe gerilemişti.

Google‘ın tarayıcı pazarındaki hızlı yükselişini Chrome Web Store’daki çeşitli eklentiler, yardımcı programlar ve temalara borçlu olduğu söyleniyor. Rakipleri, kullanıcılara karmaşık ve özelleştirilemeyen bir hizmet sunarken Chrome, oldukça basit, hızlı ve görünüm konusunda esnek bir arayüz vaat ediyordu. Bir de arkasında dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi Google olunca liderlik kaçınılmazdı.

StatCounter, böylelikle Google’a tarayıcı pazarında ikinci bir liderlik daha kazandırmış oldu. Chrome‘un yanı sıra Mart’ta Opera Mobile’ı deviren Android’in varsayılan tarayıcısı da birinciliği ele geçirmişti.

Mayıs sonunda kullanım oranları nasıl olursa olsun Internet Explorer’ın gelecek sürümlerinde radikal değişikliklere gidilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Netscape ile aynı kaderi paylaşabilir. Fakat Microsoft, Windows işletim sisteminde bu tarayıcıyı önyüklü olarak kullanmaya devam etmesi IE’nin tamamen ortadan kalkmasını zorlaştıracaktır.

Dört yıldan kısa sürede sektörlerini domine etmeyi başaran Google’ın bu iki büyük projesi, yakında bütünleşecek ve arama motoru devinin internet alemindeki gücüne güç katacak.

Kaynak: TNW