IDC, Akıllı Telefon Satışlarında 4. Çeyrek Raporunu Açıladı; Listenin Üçüncü Sırasında Sürpriz Bir İsim Var

Akıllı telefon satışlarında ivme sürekli olarak yukarı doğru hareket ederken, satış cephesinde ise ilk iki sıranın 2012 yılı içerisinde değişmediğini gördük. 4. çeyrek raporunu açıklayan IDC verilerine göre Samsung 63.7 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Listenin ikinci sırasında ise Apple yer aldı. Şirket son çeyrekte 47.8 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi.

Listenin üçünü sırasında ise sürpriz bir isim var. Endüstri kaynaklarınca da 2012 yılı içerisinde 3. sırada yer alması beklenen Huawei, bu sıralamayı son çeyrekte görerek birçok kesimi yanıltmadı. Çinli üretici 10.8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Sony 9.8 milyon telefon satışı ile listeni 4. sırasında yer alırken, bir diğer Çinli üretici ZTE ise 9.5 milyon satışlar listede 5. sırada yer aldı.

HTC, LG, Nokia ve farklı üreticilerin yer aldığı diğer grup ise 77.8 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Çeyrekte genel anlamda 219.4 milyon akıllı telefon satışı yapılmış.

2012 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde ise listenin ilk sırasında Samsung ve Apple’ın uzak ara önde olduğunu görüyoruz. Samsung yıl genelinde 215 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirirken, Apple ise 135 milyon telefon satmış. Windows Phone 8 ile çıkışa geçen Nokia yılı 3. sırada tamamlarken, 35.1 milyon satış gerçekleştirmiş. HTC 32.6, RIM ise 32.5 milyonsa satış ile listenin 4 ve 5. sırasında yer aldı.