İnternetten film izleyenlere kötü haber! Bakanlık yasak getiriyor!

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, telif hakkı içeren filmleri yasa dışı olarak internet üzerinden izleyen kullanıcılara yönelik ciddi yaptırımların olacağı bir düzenleme getireceklerini açıkladı.

İnternetten film izleyenlere kötü haber! Bakanlık yasak getiriyor!
banner192

Kullanıcıların yasal olmayan şekilde telif hakkı içeren filmleri internet üzerinden izlemesine yönelik tedbir alacaklarını ve bu konuda kullanıcıları engelleyici adımlarla internet üzerinden korsan film izlenmesinin önüne geçeceklerini duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bir sanat eserini korsan, yasa dışı bir şekilde kullanıyorsanız meslek birliğiyle birlikte sizin internet kullanımınızı yavaşlatmaktan internete erişiminizi yasaklamaya kadar bir dizi tedbir öngörülüyor" dedi.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin hazırlanan taslak hakkında yapılan açıklamanın detayında, korsan film izlemenin veya başka bir deyişle bir sanat eserinin izinsiz olarak kullanılmasının önüne geçilmesi amacıyla alınacak tedbirlerin arasında kullanıcıların internet üzerinden korsan film izlemeleri tespit edilmesi durumunda internet bağlantılarının yavaşlatılmasından, internet erişiminin yasaklanmasına kadar bazı caydırıcı adımlar yer alıyor.

İnternetten Film İzleyenlere Kötü Haber

facebook müşteri hizmetleri

İnternetten film izleyenlere kötü haber

Genel anlamda tüm sanatçıların ve sanat eserlerinin korunmasına yönelik alınan bu tedbirlerin, aynı zamanda korsan uygulama indiren kullanıcıları da kapsayıp kapsamayacağı henüz belli değilken, diğer taraftan caydırıcı cezaların ne kadar süreyle uygulanacağı bilgisi de henüz netlik kazanmış değil.

Her ne kadar internet üzerinde getirilen yasaklar konusuna olumlu bakmıyor olsak da, bu adım sanatın gelişmesi ve ülkemizdeki film sektörünün de Avatar gibi filmler yapabilmesi açısından önemli bir amaç teşkil ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan bu yasa taslağına yönelik görüşlerinizi ve önerilerinizi bildirebilmeniz için taslak 30 gün boyunca bakanlığın resmi sitesinde yayınlanacak.
Buradan önerilerinizi iletebilirsiniz: telifhaklari.gov.tr/kanuntasarisi/index

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Tamam iyi güzel korsana hayırda el insaf bir film sinemada 15 tl haftada 5 filim geliyor 75TL içeceği ve yiyeceği ki disardan yasak mecburen ordan almaniz gerekiyor oda 15 TL yi buluyor bir 75TL de oraya koy haftada 150 TL ayda 600 TL Askeri uvrerin 1800 oldgu bi yerde sinemaya kalkip ayda 600 TL nasil versin insanlar birde 3 kisilik bir aile sinemaya gittiği zaman ay sonunda oturup sinema biletlerini kaynatip yerler. Hadi diyelim cd aldik ondada dvd almayinca kaliteli olmuyor oda sinema kadara hatta daha pahali eee nabiyor insanlar internetten izliyor mecburen. Birde bazi konularda haklilar filmin fragmanini izliyorsun 10 nimara veriyorsun 15 bilet 15 yemek parasi 30 TL yi film fragmandan ibarrtmis rezil gitti 30 TL. Madem bir onlem alinacak kurun bir site filmleri oline dusuk uvrer ile izlebilecek bir site ordan izleyelim.

Süleyman
Süleyman - 1 yıl Önce

Birader aylık ücreti 10-15 lira olan internet sitelerinden izleyebilirsin filmleri.

kamuran
kamuran - 1 yıl Önce

Parası olan manitayı alsın sinemaya gitsin fakir evinde düşük boyutuyla piksele ayrılmış üç beş film izlesin onuda gözünüze kestirin telif hakkı ayağı yapın sonrada . böyle bişey olursa eski sistem korsan cd satışı başlar artık

SIRADAKİ HABER
DMCA.com Protection Status