Motorola Mahkemede Apple’ı Devirdi; iPhone ve iPad’ler Almanya’da Yasaklandı, iCloud için Kısıtlama Yolda!

Motorola Mobility, Apple’a karşı açtığı davaları kazanmaya devam ediyor! Son dönemlerde genellikle Cupertino merkezli Apple‘ın ihlal davalarıyla alakalı haberleri görüyoruz. Fakat önceki gün, Google tarafından en geç Mart’ta resmen satın alınacak olan Motorola’nın Almanya’da süresiz yasaklama hakkı kazandığı resmen açıklandı. 2011 yılında Android üreticilerini patent savaşlarında baskı altına alan Google’ın rakipleri, 2012 yılında aleyhlerine alınan kararlarla sarsılıyor.

Apple’ın iPhone 3GiPhone 3GSiPhone 4 ve 3G’li iPad modellerini kapsayan satış yasağı sadece Almanya’daki çevrimiçi Apple mağazalarını kapsıyor ve kısa süreli bir karar olacağa benziyor. Çünkü mahkemenin davayı sonuçlandırmasından sonra bahsi geçen Motorola’nın GPRS ile alakalı patentini yaklaşık 150 Milyon Dolar‘a kendine lisanslamak isteyen Apple, karşı tarafın uzlaşmaya varılmasını zorlaştırdığından şikayet ettiği bir açıklama yayınladı. İkinci açıklamada ise, ürünlerin Apple mağazalarına yakında döneceği müjdelendi.

Almanya’nın yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinde de benzer Motorola patentlerini konu alan ihlal davaları açıldı. Almanya’daki karar diğer mahkemelere örnek olabilir. Avrupa Birliğine göre; diğer mahkemeler farklı bir şekilde de sonuçlanabilir, ama kararın nedenini belirtmeleri gerekiyor.

iPhone ve iPad modellerinin yasağı yakında kalkacak olsa da büyük ihtimalle Apple ürünlerinin kullanıcıları ilerleyen günlerde iCloud ve MobileME servislerinin bazı özelliklerini kullanamayabilir. Çünkü Motorola’nın elektronik postaların otomatik alınmasıyla ilgili patentini ihlal ettiği açıklanan Apple’ın bu özelliği ürünlerinden kaldırması gerekebiliyor. Buradan iPhone ve iPad kullanıcılarını uyaralım, postalarınızı almak için kendiniz güncelleme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Avrupa’da durumlar Apple açısından pek iç açıcı görmüyor. Bunun yanında kendi ülkesi Amerika’da daFlorida‘daki federal mahkemenin nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyor. Detaylardan haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin!