Samsung, Mobil Cihazlar için 2GB LPDDR3 Sistem Belleği ve 128GB Depolama Alanı Üretimine Başladı

Mobil dünyasında teknolojik gelişmeler devam ediyor. Telefon satışlarında dünyanın bir numarası olan Samsung aynı zamanda mobil dünyası için önemli tedarikçilerin başında geliyor. Yonga seti üretiminde de sayılı üreticilerden biri olan şirket geleceğe dönük planlarını hayata geçirmeye başladı.

Tayvan’da düzenlenen “Samsung Mobil Çözümler Forumu”nda şirket 2GB LPDDR3 RAM ve 128GB depolama alanı sunan yongaların üretimine başladığını bildirdi. Üretimine başlanan bellek yongalarının mobil cihazlarda ne zaman kullanılacağı noktasında herhangi bir bilgi verilmedi.

2GB LPDDR3 RAM, 30nm mimarisi üzerine inşa ediliyor. 200MB/s hızına kadar veri transfer performansı sunan yonganın serinin daha önceki versiyonu olan LPDDR2’ye oranla %50 daha fazla performans sunduğu belirtildi. Diğer taraftan 128GB depolama alanı sunan eMMC hafızaları ise 20nm mimarisi üzerine inşa edilecek. Saniyede 140MB okuma ve 50MB yazma hızına ulaşan yonga performans noktasında önemli gelişmeler sunuyor.

Mobil cihazlarda önemli bir performans artışı sağlayacak olan bu önemli gelişmeler muhtemelen 2013 yılında karşımıza çıkacaktır.