Samsung ve Google, Apple ile Yaşanan Patent Davasını Görüşmek için Güney Kore’de Bir Araya Geliyor

Samsung Mobile Başkanı Shin Jong-Kyun ve Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Güney Kore’de bir araya gelecek ve gündemde ise Apple ile yaşanan patent mücadelesi yer alacak.

Android ekosisteminin en önemli temsilcisi olan ve mobil platformun bir numarası konumunda bulunan Samsung’un, Apple ile yaşadığı patent savaşları son dönemlerde oldukça kızışmış durumda. Samsung Mobile tarafından açıklanan bilgide Google ile 27 Eylül’de bir araya gelineceği bildirildi. Bilindiği üzere Google, Samsung’a verilen ceza sonrası bir değerlendirme yapmıştı.

Arama motorunun sunduğu bildiriyi kısaca hatırlatmak gerekirse “Bir üst merci olan Temyiz Mahkemesi’nde devam edecek süreç ve patent ihlallerini gözden geçireceğiz. İhlal edilen patentler Android işletim sistemi ile alakalı değil ve birkaç Amerikalı Patent Ofisi’nce yeniden inceleme çalışmalarımız başlamıştır. Mobil dünyasında onlarca yıldır var olan fikirler üzerine yenilikler getirmeye çalışıyoruz. Bunun yanında tüketicilere, yenilikçi ve uygun fiyatlı ürünler sunmak için ortaklarımızla birlikte önemli bir çalışma içerisindeyiz.”

Sunulan bildiride her ne kadar Android bu davadan uzak tutulmuş olsa da Google’ın da dava sonucundan rahatsız olduğunu açıklamalarından anlayabiliyoruz. Google ve Samsung ikilisinin Güney Kore’de bir araya gelecek olmasından dava sürecinin değerlendirilmesinin yanında uygulanacak strateji ile ilgili planlarda yapılacaktır. Google’ın da Apple ile yaşadığı Galaxy Nexus davası da bilinen bir gerçek ve cihazın kısa süre önce Amerika’da satışı durdurulmuştu. Mahkeme heyetine sunulan itiraz ve çeşitli güncellemelerle satış engeli ortadan kaldırılmış olsa da davanın hala sonuçlanmadığını belirtmekte fayda var.

Samsung-Apple arasında yaşanan davaya baktığımızda ise daha uzun duruşmaların bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Taraflar aralık ayı başında tekrar bir araya gelecek ve daha önce belirttiğimiz gibi davaya iPhone 5 de dahil edilecek. Samsung’un bu noktada iddiası ise LTE destekli iPhone’nun kendisine ait patentlerin ihlal etmesine dayanıyor.

İkili arasında mahkeme salonlarında sıkı bir rekabet yaşanırken işin ticari boyutuna baktığımızda ise sağlıklı bir alışverişin devam ettiğini görüyoruz. Kısa süre önce yayınladığımız haberde belirttiğimiz gibi Samsung, iPhone 5’in güç birimini oluşturan A6 işlemcisini oluşturdu.

Apple’ın birçok üretici ile yaşadığı patent davalarını genel anlamıyla değerlendirdiğimizde perde arkasındaki hedefin Android olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Samsung’un yanı sıra HTC ve Motorola ile birçok ülkede halen devam etmek olan davalar var. Google ise asıl hedefin kendisi olduğunun farkında olacak ki önemli temsilcileri ile ortak bir çalışma yürütüyor. Samsung ile gerçekleştirilecek toplantı sonrası kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılır mı bilmiyoruz belki de toplantı içeriğinin gizli tutulması gerekecektir. Yine de bir gelişme olduğu takdirde aktarmaya devam edeceğiz.