Samsung’tan Şok İddia: iPhone’nun Tasarımı Çalıntı!

Teknolojide patent davaları aldı başına gidiyor. Sürekli olarak bir kısım ürünlerin satışları yasaklanırken bazı davalar ise sonuçsuz kalmakta. Patent davalarında mahkeme koridorlarında en fazla görmeye alıştığımız ikili ise Samsung ve Apple. Son olarak Avrupa Birliği’nde Galaxy Tab 7.7’nin yasaklanmasıyla Samsung ağır bir darbe aldı. Samsung itiraz hazırlıklarını yaptı ve mahkemeye sunacak. Tahminim bir süre tablet satışı yasaklanacak ve ardından satışlar tekrar devam edecek.

Andronova

Daha önceleri sürekli olarak tasarımlarımı çalıyorsunuz söylemlerinde bulunarak mahkeme koridorlarında gezen Apple için şok bir iddia ortaya atıldı. Samsung’a göre iPhone tasarımı çalıntı. Samsung’un bu iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Samsung, tasarımın Sony’den çalındığını iddia etti.

Samsung tarafından sır gibi saklanan bu deliller ortaya çıktı. Çalıntı olduğu iddia edilen tasarımın, Sony tasarımcısı Yujin Morisawa’nın 2006 yılında dizayn ettiği söyleniyor. Sonrasında ise Steve JOBS tarafından buna benzer bir cihaz tasarlaması için Apple tasarımcısı Shin Nishibori görevlendirildi.

2006 Şubat ayında Businesweek’te ortaya çıkan makaleye göre Sony tasarımcıları, iPhone tasarlanırken bizim ortaya koyduğumuz ürün onlara ilham kaynağı olmuştur açıklamalarında bulunmuşlardı.

Yapılan açıklamalarda Shin Nishibori “Sony” tasarımına benzer bir ürün ortaya koymak için görevlendirildi. CAD çizimlerinde üç boyutlu bir model hazırlandı. Hazırlanan bu modelde “Sony” tasarımının izleri rahatlıkla fark edilmekte. Sonrasında ise bu tasarımın neden tercih edildiği ile ilgi açıklamalar ise şöyle: Sony’nin stil çalışması küçük görünümlü, şık ve ince bir yapının olmasının yanında taşıma noktasında da kolaylıklar sağlayacağı ifade ediliyor.

Tasarımın çalıntı olup olmadığı iddiaları geniş yankı bulmaya devam edecek. Apple’ın bu iddialara vereceği cevap merak konusu. Son olarak yüzyıla damgasını vurmuş ve Time dergisi tarafından Amerika’da en etkili 20 kişi arasında gösterilen Steve JOBS’un 1994 yılında yapmış olduğu meşhur açıklamalarına göz atalım.

Aslında bu, kendinizi ortaya çıkarmak için, insanoğlunun yapmış olduğu en iyi şeyleri yaptığınız işte kullanmaya çalışmak. Picasso’nun bir sözü vardır. “İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar.”Büyük fikirleri çalmak konusunda hep arsız olmuşuzdur ve Macintosh’u büyük yapanın,üzerinde müzisyenlerin, şairlerin, sanatçıların, hayvan bilimcilerin ve tarihçilerin çalışmış olmasıdır, diye düşünüyorum, ki onlar dünyanın en iyi bilgisayar bilimcileri oldular.

Andronova