Steve Jobs 56 Yaşında Hayatını Kaybetti, Apple Yönetim Kurulu Açıklamada Bulundu!

Sağlık sorunları nedeniyle Apple’daki CEO’luk görevini Tim Cook‘a devreden Steve Jobs, 56 yaşında pankreas kanserine yenik düştü. 2004′ten bu yana kanserle savaşan efsanevi yöneticinin ölümü Apple’ın resmi internet sitesinden duyuruldu. Dün, yeni akıllı telefonları olan iPhone 4S’i tüketicinin beğenisine sunan Apple yönetim kurulu açıklamada bulundu.

1976′da Steve Wozniak, Mike Markulla ve diğerleriyle Apple Bilgisayar şirketini kuran Jobs, 1985 Mayıs’ında kovulmuştu. Kurucularından biri olduğu şirketten kovulduktan sonra NeXT Bilgisayar’ı kurdu. 1996′da Apple’ın bu şirketi satın almasıyla yuvasına geri dönmüş oldu.

O yıllarda durumu pek iç açıcı olmayan Apple, Steve Jobs ve arkadaşlarının büyük çalışması sonucu dünyanın en değerli firması haline geldi. Şirketin akıllı telefon ve tablet bilgisayarları konusundaki çalışmalarında da büyük rol üstlenmiş olan Steve Jobs’ın ölümünün ardından Apple yönetim kurulunun açıklaması şöyle oldu;

Steve Jobs’ın bugün vefat ettiğini duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Steve’in görkemi, hırsı ve enerjisi, hayatımızı geliştiren ve zenginleştiren sayısız yeniliğin kaynağıydı. Onun en büyük aşkı, karısı Laurene ve ailesiydi. Kalplerimiz onlar ve onun olağanüstü armağanlarına dokunanlarla aynı duyguları paylaşıyor olacak.

Bugün, Apple, ürünleri ve Steve Jobs tutkunları için çok kötü bir gün. Efsane başkanının ölümü sonrası dileklerini Apple’a iletmek isteyenler için rememberingsteve@apple.com e-posta adresi hizmete açıldı. Apple yönetim kurulunun yanı sıra; yeni CEO Tim Cook, ABD başkanı Barrack Obama, Mark Zuckerberg, Larry Page, Samsung CEO’su, Sergey Brin, Bill Gates ve en eski dostu Steve Wozniak da düşüncelerini dile getirdi.

Kansere ancak 8 yıl direnebilen, üniversiteyi terketmiş olmasına rağmen 56 yıllık yaşamına büyük başarılar sığdırmayı başaran Steve Jobs’ın modern teknolojilerdeki rolünün azımsanmayacak kadar büyük olduğunu söyleyebiliriz.