Texas Instruments’in Yeni Dört Çekirdekli Çipseti OMAP 5, 2012 İkinci Çeyreğinde Gelecek!

Nvidia ve Qualcomm‘un yeni nesil çipset duyurularını yapmalarının ardından, bir diğer büyük yonga üreticisi olan Texas Instruments de 2012 yılında cihazlarda yer almaya başlayacak dört çekirdekli yapımıyla ilgili bilgiler verdi. OMAP 5serisi hakkında ilk detaylar Şubat 2011′de verilmişti. Yeni içerikler yayınlayan TI, bu seriye mensup çipsetlerinin gelecek yılın ikinci çeyreğinde piyasada olacağını belirtti.

müşteri hizmetleri

Texas Instruments, ilk mobil SoC (bir çip üzerindeki sistem: System On a Chip) çipsetini, geçtiğimiz yıl resmiyet kazanan ARM‘ın A15 işlemcisiyle donatacak. Yeni işlemci ve çok çekirdekli yeni SGX544MP GPU ile OMAP 4 serisinden 3 kat daha fazla performans ve 5 kat daha iyi grafik sağlanacaktır.

2012 ikinci çeyreğinde cihazlardaki yerini alması beklenen Texas Instruments OMAP 5′in o dönemde Nvidia’nın Kal-El+, Qualcomm’un ise Snapdragon S4 çipsetleriyle rekabet etmesi gerekecek. Planlarda herhangi bir aksamanın olmamasını diliyoruz. Çünkü halen Kal-El çipsetli bir cihaz görememek bizleri endişelendirmeye başladı.

Şimdiden üç üreticinin çipsetleri arasından galip olanı seçmek imkansız, fakat Ice Cream Sandwich versiyonunun lider platformu olan Texas Instruments OMAP’ın bir adım önde olacağını söyleyebiliriz.

Bizler, ilk çift çekirdekli 1.5GHz OMAP4460 ve ondan biraz daha hızlı olan 1.8 GHz OMAP4470 çipsetini kullanan ilk cihazların duyurulmasını bekliyoruz. Umalım da diğer iki üretici ellerini çabuk tutup bizleri dört çekirdekli çipsetlerin kullanıldığı süper telefonlardan mahrum bırakmaz.

Texas Instruments’in OMAP 5 serisi çipsetleri ile alakalı duyurumuş olduğu Youtube videolarını aşağıdan izleyebilirsiniz.