Ubuntu Ön İzleme Sürümü, Nexus Cihazlar Sonrası

Ubuntu Ön İzleme Sürümü, Nexus Cihazlar Sonrası Birçok Android Cihazı Daha Hedef Alacak!

Andronova

Linux tabanlı özgür bir platform olan Ubuntu, ilk aşamada bilgisayarları hedef almış ve dünya genelinde 20 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşmıştı. Mobil dünyasında yaşanan gelişim dikkate alındığında sistemi geliştiren  Canonical Ltd. yönünü aynı zamanda cep telefonu ve tabletlere çevirdi. Uzun süredir hakkında gelişmeler ve dedikodular oluşan Ubuntu’nun mobil versiyonu kısa süre önce meyvelerini vermiş ve Nexus modeller için ön izleme sürümü yayınlanmıştı.

Günlük kullanıma henüz uygun olmayan dosyalar kısa süre içerisinde geliştiricilerin elinde şekillenecek ve belirli bir aşama kaydedilecek. Son gelen iddialar değerlendirildiğinde Ubuntu ile çalışan ilk resmi telefonun 2014 yılına sarkabileceği yönünde. Google tarafından açık bir biçimde desteklenen Ubuntu ilk aşamada Nexus cihazlar için yayınlanırken, sistem geliştirici  Canonical Ltd. Android cephesinde 20’den fazla telefon ve tablet için de ön izleme sürümlerinin hazırlandığını kamuoyuna duyurdu.

Listede yer alan cihazlar: One X, HTC One XL, HTC One X+, Asus Transformer Infinity, LG Optimus 4x HD, Nexus S, Nexus One, Samsung Galaxy Tab 10.1 Wi-Fi , Asus Transformer Pad, Motorola Xoom, Sony Xperia S, SonyXperia T, Samsung Galaxy S III, Huawei Ascend G300, Samsung Galaxy S (GT-I9000), Samsung Galaxy S SCL (GT-I90003), Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note II ve Samsung Galaxy S II

Öte yandan Nexus modelleri için Ubuntu’nun ön izleme sürümünü test etmek isteyen kullanıcılara aşağıdaki yönergeleri takip ederek sistemi tecrübe edebilir.

Yükleme öncesi sistemini yedeklemeyi unutmayın zira hazırlanan sadece ön izleme sürümü. Bir süre tecrübe edip Android’e geri döneceksinizdir.

1-İlk olarak cihazınızla uyumlu dosyayı aşağıdan indirip.

Nexus 10: manta
Nexus 7  : grouper
Nexus 4  : mako
Galaxy Nexus: maguro

Not: İndirme linki ile ilgili sorunlar yaşarsanız lütfen kaynak linki ziyaret edin.

2- Daha sonra ise her cihaz için gerekli olan Phablet armhf zip dosyasını buradan indirin.

3- İndirdiğiniz her iki dosyayıda olduğu gibi telefon hafızasına atın. Cihazını Recovery moduna alın ve ilk olarak uyumlu dosyayı daha sonra ise her cihaz için gerekli olan  “Phablet armhf zip” dosyasını flaşlayın.

4- Yükleme işlemi bir kaç dakika sürecektir. İlk açılış normalden biraz daha uzun sürebilir.

kaynak: phandroid, androidos

Andronova