Unutulma Hakkı ve Google’da Son Durum

Geçtiğimiz Mayıs ayında Avrupa Adalet Divanı, Mario Costeja Gonzáles’in Google İspanya’ya karşı açtığı davayı değerlendirmiş ve Gonzáles’in talebi doğrultusunda arama motorundaki bazı sonuçların kaldırılmasına karar vermişti. İnternet arama motorlarının üçüncü taraflarca İnternet sitelerine konmuş verileri işlemelerinden sorumlu olduğunu belirten Divan, Avrupa Birliği vatandaşlarının da kendileri hakkında  arama motorlarında çıkan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerinin önünü açmıştır.

“Right to be forgotten” ifadesinin karşılığı olarak kullanılan unutulma hakkı, kişilerin geçmişlerinde yaptıkları eylemlerin veya yaşadıkları olayların neticesinde, sürekli periodik olarak  damgalanmış bir şekilde hayatlarını geçirmeği istememe özgürlüğü olarak ortaya çıkmıştır. Aynı hakkı günümüzde,  dijital ortamda kişisel veri olarak kabul edilebilecek her türlü bilginin, bireyin talebi doğrultusunda geri döndürülemeyecek biçimde ortadan kaldırılması olarak da düşünebiliriz.

Google’ın yayınladığı rapora göre geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Avrupa Birliği Ülkelerinde 145.000 başvuru yapıldı ve bu başvurularda 498.737 URL adresinin arama motorundan silinmesi istendi. Google bu taleplerin %41.8’i olan 171.135 adet URL’yi arama motoru sonuçlarında artık listelemiyor. Rapora göre AB ülkeleri içinde en talepkar olan 29.010 talep ve 89.277 URL ile Fransa, Fransa’yı 25.078 talep ve 88.937 URL ile Almanya takip ediyor. Rapora göre unutulma hakkı başvurularından en çok etkilenen sitenin 3353 URL ile Facebook olduğunu belirten Google ikinci sırada 3289 URL ile profileengine.com, üçüncü sırada ise 2398 URL ile youtube olduğunu belirtiyor.

Unutulmaması gereken şey: Veriler İnternetten toptan kaldırılmıyor. Sadece Google arama motorunda aratıldığı zaman sonuçlarda karşımıza çıkmıyor. Fakat taramadan çıkarılan URL’ler doğrudan İnternet gezginine(browser) yazılırsa halen ulaşılabilir durumda.