Windows XP DNS sıfırlama ayarları nasıl yapılır

banner186

Windows XP işletim sisteminde DNS değiştirme DNS sıfırlama DNS varsayılan olarak kullanmanın nasıl yapılacağını bu haberimizde resimli olarak anlatacağız.

Windows XP DNS sıfırlama ayarları nasıl yapılır
Çağrı merkezi 05 Mart 2017 Pazar 18:48

banner192

Windows XP efsane işletim sistemi diyebiliriz. Microsoft firmasının piyasya sürdüğü işletim sistemleri arasında iki işletim sisteminin apayrı yeri bulunmaktadır. Birincisi dos kara ekrandan sonra farklı bir içerik ile piyasaya sunulan Windows 95 tir. İlk efsane işletim sistemi diyebiliriz. Windows 95'ten sonra gelen windows 98 ise 95 versiyonunun bira gelişmiş şekliydi. Fakat microsoft windows 98'den sonra bambaşka farklı bir işletim sistemi çıkardı ve bu işletim sistemi uzun yıllarca bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanıldı. Hatta yenileri gelmesine rağmen bazı kullanıcılar halen kullanmaya devam ettiler. Günümüzde dahi bu iletim sistemini bilgisayarlarda görmeniz mümkündür. İşte bundan dolayı halen windows xp sorunları internet sitelerinde yer almaktadır. Bu haberimizde bu efsane işletim sisteminde DNS ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Windows XP DNS sıfırlama nasıl yapılır

İşletim sistemlerinde DNS değiştirme bazen bizlere problem çıkarabilmektedir. DNS numaraları engelli sitelere giriş yapmanızı sağlarken bazende kullandığınız modeminizde arızaya sebep olmaktadır. Bundan dolayı dNS numaralarını eski haline getirmek isterseniz aşağıdaki adımları takip ediniz. İlk olrak windows xp işletim sisteminde denetim masasına ulaşmanzı gerekmektedir. Bundan dolayı başlat tuşuna veya ekranda başlat yazısına basınız tıklayınız. Ardından aşağıdaki ekranda olduğu gibi windows xpnin denetim masasına ulaşmış olacaksınız. Bu ekranda ilk sırada yer alan "Ağ Bağlantıları" yazısına tıklayınız.

Windows XP DNS sıfırlama işlemleri nasıl yapılır

Ağ bağlantıları başlığı altında bilgisayarınızda bulunan bütün ağ bağlantısı yapan donanımların yerel ağ bağlantıları çıkacaktır. Buradan eğer ethernet kablosu ile internet bağlantısı yapıyorsanız bu listeden ethernetinizi bularak farenizin sağ tuşuna basarak özellikler yazısına tıklayınız.

Windows XP DNS ayarları

Yukarıdaki ekranda tıkladığınız yerel ağ bağlantısı özellikleri aşağıdaki ekran gibi olacaktır. Bu ekrandan internet iletişim kuralları (TCP/IP) yazısına tıklayınız. Aşağıdaki ekranda olduğu gibi mavi olmasını sağlayınız. Ardından aşağıda kırmızı kutucuk içerisine aldığımız özellikler yazısına tıklayınız.

Windows DNS sıfırlama işlemleri nasıl yapılır

İnternet iletişim kuralları özellkleri aşağıdaki gibidir. Bu ekranda yazımızın başlığında yer alan DNS varsayılan ayarlara alma işlemini yapabilirsiniz. Yapmanzı gereken aşağıdaki resimde yer alan mavi kutucukları seçmenizdir. DNS adresini otomatik al dediğinizde sizin belirlediğiniz kırmızı kutucuk içerisinde yer alan bölümde yer alan DNS numaralarınız iptal olacaltır. 

Windows DNS ayarı

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×