Yurtdışından telefon getirecekseniz, size müjdemiz var!

BTK, yurtdışından getirilen cep telefonları için yeni bir karar aldı. Getiren kişiler pasaporta kayıt etmesi gereken süre uzatıldı ve 120 gün olarak belirlendi.

Yurtdışından telefon getirecekseniz, size müjdemiz var!
müşteri hizmetleri

Bilgi Teknolojii ve İletişim Kurumu'nun (BTK), yurtdışından cep telefonu getiren kişiler için, pasaporta kayıt ettirme süresi uzatılacağını duyurdu.

Malumunuz, Türkiye'de yurtdışından satın aldığınız bir cep telefonunu yanınızda getirdiğiniz takdirde, eğer daha uzun kalmayı planlıyorsanız, 60 gün içerisinde giriş yapmış olduğunuz pasaportunuz ile IMEI numarası ile BTK üzerinden kayıt ettirilmesi gerekiyordu. Hatta daha öncesinde bu süre 30 gün.

Bu durum, yurtdışından getirilen kaçak telefonu sayısının artmasına karşı bir önlem olarak alınmış, ancak iş amaçlı veya yaz tatili gibi uzun süreli Türkiye'de ikamet edecek olan vatandaşlar için ciddi bir sorun oluşturuyor ve bu konuda BTK'ya bir çok şikayet gönderiliyordu. 

Görünüşe göre şikayetler yerine ulaşmış ve BTK, yaptığı yazılı açıklamada, yurtdışından cep telefonu getiren kişiler için, pasaporta kayıt ettirme süresinin 120 güne çıkartılacağını söyledi.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde yürürlüğe girecek olan bu değişiklik sonrasında, Türkiye'de ki pahalı cep telefonu sendromundan muzdarip bir çok kişinin, bir nebze olsun rahatlayacağını söyleyebiliriz. Tabi 4 ay sonrasında, eğer IMEI kaydı halen yapılmamışsa, telefonun kapatılacağını söylememizde fayda var. 

Yurtdışından telefon getirecekseniz, size müjdemiz var!