Gaziantep' in gezilecek yerleri

Gaziantep, G. Anadolu' nun güzel şehirlerinden biri. Yemeklerinin lezzeti Türkiye' de her ilde bilinmekte. Yazımızda bazı tarihi yerlere daha çok yer vermeye çalıştık.

Gaziantep' in gezilecek yerleri
müşteri hizmetleri

Gaziantep şehri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bir şehridir. Gaziantep şehri tarihi kentleri, tarihi ve kültürel yerleri ve doğal zenginlikleri bakımından gerek yerli gerekse yabancı turistlerin gezi için tercih ettikleri yerlerdendir. Gezilebilecek yerler arasında tarihi evler, müzeler, camiler, bedestenler ve mağaralardır. Gaziantep’te Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Gaziantep' in gezilecek çok yerleri var. Anadolu evleri, Zeugman müzesi, G.kalesi, Gümrük hanı, Şahinbey savaş müzesi, Kaleoğlu mağarası, Bakırcılar ve Zincirli bedestan çarşısı. Tabi daha çok yer sayabiliriz.

1- Bakırcılar çarşısı

Yaklaşık 500 yıldır varlığını sürdüren tarihi bir mekandır. Geçmişten günümüze kadar bakır ve benzeri aletlerin işlenerek satışının yapıldığı turistlerin en çok uğradığı yerdir. Bakır ustaları eski usulün yan ısıra yeni ve özgün bakır işçiliği de yapmaktadırlar.

2- Zeugma antik kenti

Antik kent Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde bulunmaktadır. Antik kent çeşitli imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Zeugma da çeşitli zamanlarda yapılan arkeolojik kazılarda geçmiş yıllara ait kalıntılar bulunmuştur. Antik kentin yanına 17 yüzyılda Belkıs Köyü vurulmuştur. Zeugma ünümüzde bölgenin en fazla turist çeken yeri olma özelliğine sahiptir. Bu antik kentten çıkarılan kalıntılar Zeugma Mozaik müzesinde ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş durumdadır.

3- Gaziantep kalesi

Tarihi kale Gaziantep ilinin merkezinde bulunmaktadır. Romalılar döneminde gözetleme kulesi olarak kullandığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kalenin inşa edildiği zaman 36 burcunun olduğu bilinmektedir. Ancak günümüze kadar sadece 12 burcu varlığını sürdürmüştür. Ayrıca kalenin için Panorama Müzesi de bulunuyor.

4- Yesemek açık hava müzesi

Açık hava müzesi Unesco Kültürel Miras Geçici listesinde yer almaktadır. Bu tarihi alan milattan önce taş ocağı ve heykel atölyesi hizmeti görmüştür. Günümüzde müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Gaziantep' in gezilecek yerleri

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 16:07