Samsun gezilecek yerlerden Tekkeköy mağaraları

Samsun gezilecek yerleri merak edenler için 3-4 tane örnek vermeye çalıştık. Burada dikkat çektiğimiz tarafı sadece belli şehirler turizmle anılıyor. Ama çok sayıda yer var.

Samsun gezilecek yerlerden Tekkeköy mağaraları
müşteri hizmetleri

Samsun orta Karadeniz'in en kalabalık bölümüdür. Coğrafi konumu ve önemli bir limana sahip Samsun şehri, tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü bir tarihe sahiptir. 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk kurtuluş mücadelesini bu şehir üzerinden başlatmış olduğu için şehir, Türk tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

1- Bandırma vapuru ve Milli Mücadele parkı

Samsun'da başlayan milli mücadelenin en önemli simgesi, Atatürk'ü İstanbul'dan Samsun'a ulaştıran Bandırma vapurudur. Samsunda sergilenen gemi, gerçeği yansıtması adına 1919 yılında kullanılan geminin aslına uygun inşa edilmiştir. Müze olarak kullanılan gemide Atatürk'ün şahsi eşyalarına, mürettatın ve kurmayların bal mumu heykelleri sergileniyor. Açık hava müzesinde de yine kurtuluş mücadelesini sergileyen eserleri görmek mümkündür.

2- Kızılırmak deltası kuş cenneti

Samsunun Bafra ilçesinde yer alan doğal güzellik, 56000 hektar içinde yer alıyor. Türkiye'nin en büyük deltalarından biridir. Yaban hayatını, küçük gölcüklerini, yabani hayvanları görmek isterseniz, doğaya ve doğa fotoğrafçılığına merakınız varsa mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Samsun gezilecek yerlerden Tekkeköy mağaraları Samsun Tekkeköy mağaraları

3- Samsun merkez

Özellikle bahar aylarında gitmeniz daha uygun olacaktır. Samsun'un kalbi yani merkezinde Cumhuriyet meydanını gezebilir, Gazi Müzesi, Mater Dolorosa Katolik Kilisesi de görebilirsiniz.

4- Tekkeköy mağaraları

Doğa severlerin özellikle tercih edeceği, eski yerleşim yerlerinden birisi tekkeköydür. Sit alanı olan köyde mağaraları gezebilir, Rum evleri ile Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evine ziyarette bulunabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 16:39