Trabzon gidilecek ve gezilecek yerler

Trabzon' a gittiğinizde gezmeniz gereken en iyi yerler denilince ilk akla gelen yerleri yazmaya çalıştık. Sizlerde yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Uzun göl ve Sümela manastırı...

Trabzon gidilecek ve gezilecek yerler
müşteri hizmetleri

Trabzon ili Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz'e kıyısı olan ve zengin orman örtüsüne sahiptir. Trabzon bir liman şehri olarak da bilinmektedir. Muhteşem doğası ve geçmişten günümüze uzanan tarihi kültürü ile ziyaretçi akınına uğramaktadır. Trabzon'da gezilip görülmesi gereken tarihe ışık tutan yerleri bulunur.

1- Sümela manastırı

Sümela manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Manastır Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerine sarp kayalıklar üzerindedir. 12.yüzyıldan beri varlığını sürmektedir. Meryem Ana kilisesi olarak da bilinmektedir. Tarihimizi en iyi şekilde yansıtan bir yapıya sahiptir. Her sene sayısız turist ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Trabzon gidilecek ve gezilecek yerler

2- Uzun göl

Uzun göl, Trabzon'un Çaykara ilçesine yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Coğrafi özelliklerine bağlı olarak dört tarafı ormanlarla çevrili olan Uzun göl çoğu zaman yağmurludur. Dağ yamaçlarında çam, ladin, çınar ve gürgen ağaçları mevcuttur. İklime bağlı olarak yılın üç ayı karlıdır. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Uzun göl son yıllarda en çok ziyaret edilen turistik yerler arasındadır.

Trabzon gidilecek yerler uzun göl

3- Peristera manastırı

8. Yüzyılın ortalarında inşa edilen bu manastır günümüze kadar ulaşan en nadir eserler bir tanesidir. Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan bu tarihi yapı sarp kayalıklar üzerindedir. Hızır İlyas manastırı olarak bilinmektedir. Yıl boyunca yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

4- Atatürk köşkü

Trabzon da çam ormanları içerisinde yer alan köşk Avrupa ve Batı Rönesans etkilerini taşımaktadır. 1924 yılında Atatürk'ün Trabzon'a iline ilk geldiğinde burda kalmıştır. Daha sonra Atatürk müzesine dönüştürülerek ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Diğer bir yazımız Ordu gezilecek yerlere bakalım mı?

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 17:21
müşteri hizmetleri