Gmail gizli mod nedir kendini silen mail nasıl yapılır

blank

Google' nin Gmail için geliştirdiği önemli özellik çoğu ülkede yayınlandı. Yeniliğin adı "Gizli mod"! Gönderdiğiniz maili silmek, şifrelemek ve 1 gün, 1 hafta, 1 ay gibi süre belirleyebiliyorsunuz. Gönderilen maile nasıl şifre koyulur?

teknik destek

Google’ dan Gmail için gizlilik ön planda yeni bir özellik geldi. Yeni özelliğin adı gizli mod. Bu özellikle birine mail attığınızda bu mailin istediğiniz zaman silinmesini sağlayabiliyorsunuz. İster 1 gün ister hemen. Yeni özellikle gönderilen mail nasıl silinir arayışı sona erdi. Artık riske girmemek için bu gizli modu kullanabilirsiniz.

Google 3-4 ay önce duyurduğu yeni özelliğini kademeli olarak kullanıcılarının hizmetine sunacağını açıklamıştı. Bu özellik ilk çıktığında Türkiye için bulunmuyordu. Daha sonra Türkiye dahil çok sayıda ülkeye ulaştırdı.

Gmail gizli mod nedir? Gizli modu kullanılarak atılan mailler başka yerlere gönderilemiyor ve yazdırılamıyor. Tabi direk olarak. Yani dolaylı yollarla bu mümkün. Ama Google gerçekten önemli bir yeniliğe imza attı. Bu özellikte aynı zamanda maili şifreleyebiliyorsunuz. Şifreleme telefona kod giderek yapılıyor. Bunun içinde Gmail gizli mod içerisinde “SMS şifre kodu” seçeneği ekledi.

Gmail gizli mod nasıl kullanılır?

Kendini silen e-posta nasıl yapılır Gmail gizli mod nasıl açılır? Gmail hesabınızı açıp sağ üst tarafta yer alan ayarlar yani “Çark” simgesine tıklayın. Sonra yukarıda açılan seçeneklerden “Yeni Gmail sürümünü deneyin” yazısına tıklayarak Gmail’ in yeni sürümüne geçin. İstediğiniz zaman aynı yerden eski sürüme geri dönebilirsiniz. Yeni görünüme geçtiyseniz “E-Posta yaz” yazısına tıklayıp açılan yerde alt kısımdaki “Kilit ve saat” olan simgeye tıklayın. Mailin geçerlilik süresini seçiniz. “SMS şifre kodu yok” seçip “Kaydet” yapınız. Artık e-postanın gideceği e-posta adresini ve mailinizi yazıp gönderebilirsiniz.

Gmail gizli mod nedir kendini silen mail nasıl yapılırGmail gizli mod nasıl kullanılır?Gmail gizli mod nedirGmail gizli mod ayarları iphone androidgmail sms şifre kodu nedirgmail gizli modda mail atmagoogle gizli mod

NOT: Gmail SMS şifre kodu seçeneği şu an için Türkiye için geçerli değil. Bazı ülkeler için geçerli. Ama geçerli olan ülkeleri seçip mail gönderebilirsiniz. Biz Almanya’ yı seçerek mail testini yaptık.

gizli mod sms şifre kodu nedirgizli mod sms şifre kodla mail atma

SMS şifre kodu yok nedir ve SMS şifre kodu nedir?

Gönderilen e-postaya şifre koyma seçeneği: Gönderilen mailin başkaları tarafından ele geçirildiğinde güvenlik gereği mail açılması için kod istenecek. Eğer Gizli mod “SMS şifre kodu” seçeneği ile gönderdiyseniz karşı tarafa giden kodla e-posta açılmakta.

Gizli mod SMS şifre kodu nasıl kullanılır?

SMS şifre kodu nedir nasıl yapılır? Gizli modda yazdığınız e-postaya SMS şifre kodu seçeneğini işaretleyerek gönder butonuna tıkladığınızda ekrana alıcının SMS şifre kodu kullanarak kimlikleri doğrulaması için telefon numarasının girilmesi istenecek. Yani maili göndereceğiniz kişinin cep telefon numarasını yazmanız gerekiyor. Yazıp gönder dediğinizde karşı tarafa SMS kodu gidecek. Bu kodla giden maili açacak.

Gmail gizli mod atılan mail süresini ayarlama

  • “Süresi 1 gün içinde dolacak”
  • “Süresi 1 hafta içinde dolacak”
  • “Süresi 1 ay içinde dolacak”
  • “Süresi 3 ay içinde dolacak”
  • “Süresi 5 yıl içinde dolacak”

Gmail gizli mod  gönderilen maili silme

Gmail gizli mod gönderilen maile erişimi kaldırma: Gönderilen e-postaya son kullanma tarihinden önce kaldırmak için Gmail hesabınıza girip “Gönderilmiş postalar” bölümüne giriniz. Gizli modda göndermiş olduğunuz e-postayı açınız. Sol tarafta üst üste 3 noktaya tıklayınız. Açılacak seçeneklerden “Erişim iznini kaldır” yazısına tıklayın.

Gmail gizli mod gönderilen maile erişimi kaldırmaGmail gizli mod  gönderilen maili silme

Gizli mod gelen maili açamıyorum? Bu sorun “e-postanın geçerlilik süresi doldu” ve “gönderen son kullanma tarihinden önce e-postayı silmiş veya erişiminizi kaldırmış olabilir” nedir?  Erişime iptal ettiğinizde yani erişim izinini kaldırdığınızda bu şekilde bir uyarıyla karşılaşacaksınız. Karşı taraftan tekrar e-postayı göndermesini isteyiniz. Windows bilgisayardan ve Android / iOS cep telefondan deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda gizli mod nedir, sms şifre kodu nedir ve gizli mod nasıl kullanılır sorularına yanıt vermeye çalıştık. Sorularınız varsa yorumlarınızı bekliyoruz…


Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 09:29

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!