Gmail Hacklendi, 5 Milyon Şifre İnternette!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

İnternet geliştikçe ve kullanıcı sayısı da her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam ettikçe, kötü niyetli kişilerin çıkarlarına yönelik arayışları ve güvenlik açıkları da bir o kadar artmaktadır. Öyle ki, kullanıcılar internetin yaygınlaşmasıyla özel bilgi ve dosyalarını da internette saklayabiliyorlar.

Andronova

Son günlerde yaşanan iCloud’un hackelnmesiyle alakalı yaptığımız haberi hatırlıyorsunuzdur. Şimdi ise bir başka hack serisi ile karşı karşıyayız.

5 Eylül 2014’te Rusya’da ve kısa süredir Türkiye’de de faaliyetlerine resmi olraak başlayan Yandex Mail‘de bulunan 1 milyon hesabın bilgileri internete sızdı. Ardından çok geçmedi ki, Rusya’nın en büyük mail şirketi olan Mail.Ru‘daki 4,5 milyon hesap bilgileri hacklenerek internette paylaşıldı.

Son olarak bugün, Dünya devi olan Google’ın email servisi Gmail’den 5 milyon hesabın bilgileri hacklenerek internette “.txt” dosyası olarak paylaşıldı. Yayınlanan hesap bilgilerinin %60’ından fazlasının ise aktif olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Halen bazı kaynaklarda indirilmeye açık olan 5 milyon hesabın yer aldığı dosyada, sizin de hesap bilgilerinizin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Elbette 100% olarak çözümü mümkün olmamakla birlikte, umarız ki Google gibi büyük ve güvenilen bir şirket, bu durumların yaşanmaması için gerekli önlemleri alır ve milyonlarca kullanıcının “bu kadar kolay” mağdur olmaz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.