'Gmail şifremi unuttum' unutulan şifreyi bulma

Andronova
6 Minimum Okuma

YouTube’ da kullanılan Gmail şifremi unuttum şikayetlerinin bir çözümü olması için hazırladığımız içerikte zaman zaman değişim olacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mail şifresini unuttum sorunu, hemen hemen herkesin başına gelebiliyor. Sosyal hesaplar, uygulamalar, bilgisayar ve banka şifreleri gibi geniş bir alanda unutmak mümkün. Çok sayıda hesapta kullandığımız şifreler aynı olmayabiliyor. Malumunuz güvenlik gereği de şifreler birebir olmaması gerekiyor. Bu da doğal olarak unutulan şifreler ve kullanıcı adlarına neden olabiliyor. Bu sorun için ya güvenilir bir yere not alınacak veya güvenliğinden emin olduğunuz bir mail adresinizde tüm şifreleri toplayacaksınız. 

Kapatılmış veya kilitlenmiş Gmail hesabı için support.google.com/accounts/contact/disabled2 adresi kullanın.

Gmail şifresi unuttuldu ise buna bağlı servisleri de belki zamanla kullanamayacaksınız. Örnek YouTube, Android cihazlardaki Play Store’ler, Facebook, Pinterest, Instagram, Google Drive’ de yer alan fotoğraf veriler ve dahasıyla karşılaşabilirsiniz.

Unutulan Gmail şifresini değiştirme

 1. İlk adım Gmail sayfasından şifrenizi unuttunuz ile devam ediniz veya Gmail tıklayıp devam ediniz.
 2. E-posta adresinin unutulması söz konusuysa ilgili seçeneğine dokunup ve size sunacaklarına bakınız.
 3. Telefon ekliyse telefonla şifre sıfırlama işlemine başlayınız. Telefona kod gelmiyorsa o zaman hattınızı farklı bir cihaza takıp tekrar deneyin.
 4. Hesapta ek mail adresi ekli ise o zamanda onla işlemi başlatın. Ona da sıfırlama kodu gelmedi ise o zaman mail aynı yerde sekme açık olarak bekleterek sıfırlamayı başlatın. Belki bağlanabilir.
 5. En son hatırlanan şifre sorulacak. Bu soruya doğru bir cevabınız yoksa size kullanıcı bilgilerinizi sorabilir.
 6. Hesap açılırken yazdığınız bilgiler sıfırlama işlemlerde önem arz eder. Buna göre size bir alternatif sunabilir.
 7. 2 Adımlı doğrulamayı açtıysanız size sunacaktır.
 8. 3. Parti denilen uygulamalarla ek bir önlem alınsıysa bu da kullanılabilir. Yani “Authenticator”…
 9. Tek kullanımlık için kullanılan kodları daha önce not aldıysanız bunlarla hesaba ulaşılabilir.

Gmail e-posta hizmeti dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan e-posta servisidir. Bu makalemizde gmail kullanıcı adınızı unuttuğunuzda nasıl bulabileceğinizi yayınlayacağız. Bu arada şunu hatırlatalım. Gmail hesabınız ile ilgili herhangi bir bilgi hatılamıyorsanız hesabınızın kullanıcı adını öğrenemezsiniz. Aşağıdaki başlık altında yayınlayacağımız adımları takip ettiğinizde kullanıcı adınıza ulaşabilirsiniz.

Gmail e-postasını unutan takipçilerimiz ilk olarak aşağıda paylaşmış olduğumuz gmail adresimi unuttum linkine tıklayarak işlemlere başlayabilirler. Unutmadan haber sonunda ilişkili haberler bölümünde yer alan haberlerimiz konu ile alakalı içeriğe sahip. Bu haberleri inceleyerek başvuru adımlarını ve adreslerine ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Not: Şifre sıfırlama da çıkan soruya yanıt veremiyorsanız hemen altında yer alan “farklı bir soru deneyin” yazısına tıklayınız. Bu seçenek güvenlik soruları bitene kadar ekrana gelecektir. Yani hangi soruya yanıt verebilecekseniz oraya kadar o seçeneğe tıklayınız. Birde eğer bir cihazda mail hesabınız açık kaldıysa bilgisayar üzerinden şifre sıfırlama yaparken mobil cihazın ekranına doğrulama ya da onay kodu gelebilir.

Gmail adresimi unuttum nasıl bulabilirim

Gmail hesap kurtarma için bu google.com/accounts/recovery/forgotusername linke tıkladığınızda Google sizden e-posta adresinizi hazırlatmak için bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgiler tabiki belge değildir. Mail adresi aldığınızda Google’ye bildirdiğiniz hesap bilgileridir. E-posta adresi aldığınızda Google sizden zorunlu olarak cep telefon numaranızı veya kurtarma e-posta istemektedir. Bu bilgilerden herhangi birini hatırlamadan gmail kullanıcı adınıza ulaşamayabilirsiniz. Bu hatırlatmamızı yaptıktan sonra işlemlerimize başlayalım.

Yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda Google sizden hesabınız ait cep telefon numaranızı veya ikinci e-postanızı isteyecektir.

Gmail e-posta adresimi unuttum nasıl bulabilirim
‘Gmail şifremi unuttum’ unutulan şifreyi bulma

Yukarıda sizden istenilen bilgileri yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda kayıt esnasında vermiş olduğunuz ad soyadı karşınıza gelen kutucuğa yazınız. İlk kayıt sırasında vermiş olduğunuz ad soyadı yazarken mantıklı bir şeyler yazdığınızı umuyoruz. Çünkü rastgele bir şeyler yazdıysanız hatırlamanız mümkün değildir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yukarıdaki bilgileri doğru girdiğinizde sistem sizlere kullanıcı adınızın yer aldığı bir web sayfasına yönlendirecektir. Eğer yukarıda vermiş olduğunuz bilgilerden herhangi birini yanlış girdiğinizde ise sistem sizlere “Sağladığınız bilgilerle eşleşen Google hesabı bulunamadı.” uyarısı verecektir. Böyle bir durumda hesabınıza ait bilgilere ulaşamayacaksınız. Yeni bir gmail hesabı almaktan başka çareniz bulunmamaktadır.

Bu tarif ettiğimiz yöntem ile eğer kullanıcı adınıza ulaşamazsanız yapmanızı gereken üye olduğunu sitelerden öğrenmektir. Eğer üyelik yaptığınız siteye bulmak istediğiniz gmail hesabınızı verdiğinizden eminseniz o hesabım ayarlarına girerek e-posta adınıza ulaşabilirsiniz.

E-Posta güvenliği nasıl sağlanır?

 • Bunun için ilk önce kullanılacak mobil cihazlar ya da bilgisayarların güvenirliğinin sağlanması gerekiyor.
 • Tablette veya telefon Android’ da kullanılacaksa muhakkak güncel ve kaliteli bir antivirüs uygulamasının kullanılması gerekmekte.
 • Güvenlik duvarının virüs programında bulunması.
 • Malwarebytes tarzı ek uygulamalarında bulunması veya o tarz etkisi olan antivirüs yazılımı bulunması
 • O cihazda kesinlikle bilinmeyen web sitelerinin ziyaret edilmemesi gerekmekte.
 • Şifre girilecek oturumlarda varsa sanal klavyelerin tercih edilmesi.
 • Şifrelerin kopya yapıştırla kullanılmaması.
 • Direk dış bağlantısının olmaması, güvenli bir internet ağından veya ağlarından bağlantı yapılması.

Gmail şifremi unuttum ama hiçbir şekilde ‘Gmail şifre sıfırlama‘ adımlarına cevap veremiyorum diye yorum yazacaklar için şimdiden yazdıklarımızın dışında bir yöntem için yardımcı olamayacağız. 

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir