Google 2013’ün En İyi Oyun ve Uygulamalarını Seçti

Andronova
4 Minimum Okuma

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri uygulamaların çeşitliliği o işletim sisteminin diğer işletim sistemlerinden daha önde ve tercih edilebilir olmasını sağlamıştır. Windows Phone işletim sisteminin en büyük eksiği de marketi değil mi zaten? Kısacası Symbian işletim sisteminden beri uygulamalar, hayatımız kolaylaştıran ve vaktimizi daha eğlenceli geçirmemizi sağlayan birer araç oldular. Hatta şu zamanların modası olan uzaktan kumanda optimizasyon programını 2002 yılında Nokia 6600 telefonumda kullandığımı da hatırlatmalıyım.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iOS ve Google Play Uygulama Marketleri 1 milyona yakın uygulama ve oyun bulunmakta. Tabii ki bunların hepsi en iyi performansı ve eğlenceyi bizlere sunmuyor. “Çöp” olarak değerlendirebileceğimiz yüzbinlerce uygulama da bu marketlerde yer almakta. AÇıkçası yine taraflısınız diyeceksiniz ama Apple’ın market uygulama süzgeci Android‘ten daha iyi çalışıyor. Dolayısı ile çöp olarak değerlendirilen uygulamalar iOS’ta daha az bulunuyor.

Yeni yıl yaklaştıkça her yerde “geçtiğimiz yılın en” yazılarını haberlerini çokça okuyacaksınız. Google’da bizler için geçtiğimiz yılın en iyi uygulamalarını seçmiş. Gelin bunlara hep birlikte bir göz atalım.

  • En Bağımlılık Yapan Oyun: Kinghts & Dragons (Gree) Oyunu denemenizde fayda var. Bende listeyi okuduktan sonra indirip denedim gerçekten bağımlılık yapacak bir oyuna benziyor. Kesinlikle tavsiye ederim
  • En Ayrıcalıklı Oyun: Bejeweled Biltz (Electronic Arts) Herkesin yana döne oynamış olduğu Candy Crush oyunun bir benzeri diyebiliriz. Benim hiç sevmediğim bir oyun çeşididir.
  • En İyi Film Uyarlaması Oyun: The Hobbit: Kingdoms of Middle Earth (Kabam): Yüzüklerin Efendisi filmine ve daha onrasında Hobbit filimlerine meraklıysanız gerçekten keyif alacağınız bir oyun.
  • Her Gün Kullanılabilecek En İyi Uygulama: Duolingo Learn Languages Free: Bu uygulama değişik dilleri ücretsiz bir şekilde bizlere öğreten bir program. Bi çeşit çeviri hizmeti de sunan programın özellikle yurt dışına çıkan herkesin telefonunda olması gereken bir uygulama.
  • En İyi Google Programı: Youtube (Google) Hepimizin çok sık kullandığı bu program geçtiğimiz günlerde Türkiye’de en çok izlenen videoların açıklamasını yapmıştı ve ilk 10 videoda sadece video klipler vardı. Yani bu program ile telefonunuzdan yada tabletinizden video klip izleyebildiğimiz bir uygulama.

En çok indirilen uygulamalar ise şöyle sıralanıyor;

  1. Swiftkey Klavye (Swiftey): Benimde sürekli kullandığım ve verdiğim her kuruşu hak eden bir uygulama. Telefonunuzda kurulu değilse kesinlikle hemen bu programı alın ve kullanmaya başlayın. 4,88 $ fiyatını biraz fazla bulabilirsiniz ama klavyeyi kullandıkça ne kadar az kelime yazmak durumunda kaldığınızı görünce bana hak vereceksiniz. Keşke böyle bir uygulama bilgisayarlar içinde geliştirilse 😉
  2. Ingress (Google): RPG oyunlarını bilenleriniz mutlaka vardır. Şehir temalı bu oyunların bir yöneticileri ve bir grupta görev yapıcıları vardır. Dünyadan haif uçmuş kişilerin rağbet gösterdiği bu tarz “dark” oyunların bence babası olarak kabul edebileceğimiz ve Google’da sıkılan bir grup gencin eğlencesine geliştirdiği bu oyunu biraz size anlatmak isterim. Telefonunuz elinizde iken gerçek dünyada dolaşacaksınız ve “XM” isimli enerji parçacıklarını toplamaya çalışacaksınız. Bu olayı bir nevi hazine aramaya benzetebilirsiniz yani telefonunuzda ki haritada bulunan noktaya gerçek hayatta gideceksiniz ve orada bulunan “XM” maddesini ele geçireceksiniz. (alıntı: ingresst.org) Bu oyunun ilerki zamanlarda Google Glass ile de optimizasyonu düşünülüyor ki bunu gerçekten hayal bile edemiyorum.
  3. Samuray Siege (Space Ape Games): Bir strateji oyunu olan yapımı bu tarz oyunlardan zevk alanlar mutlaka denemeli diye düşünüyorum.
  4. NewsHog: Google News & Weather (SoLoMob.Inc.): İlgi alanlarınıza göre listeleyebileceğiniz gazete ve haberleri bir ekranda görebileceğiniz bu uygulamanın Türkçe dil desteği ve lokasyon desteği de maalesef bulunmamakta.

Bu liste sizinde takdir edeceğiniz gibi Google’ın listesi, peki ya sizin en çok kullandığınız 5 program ve oyun hangisi? Yorumlarda belirtirseniz belki bizde kendi lisemizi oluştururuz.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir