Google 2015 Yılı İtibariyle Nexus Projesini Rafa Kaldırıyor

blank

Google‘ın Nexus cihazları insanları ucuz telefonlar ile kendi marketi üzerinden tanışmasını sağlayan bir projeydi. İlk nesil Nexus ve özellikle Nexus 2 ile bu süreç oldukça güzel işlemişti ama daha sonra Google Nexus’u bir orestij telefonu olarak lanse etmiş ve Nexus 3 ile başlayan değişim, yanar dönerli arka kapağıyla Nexus 4’e kadar gelmişti.

Google yeni telefonu Nexus 5 için, Nexus 4’te olduğu gibi LG ile anlaşmıştı. Donanım tutkunlarının telefonu olan Nexus’un 4. neslindeki arka kapak şekli profesyonel kullanıcılar tarafından sevilmediği ve çok eleştiri aldığı için Nexus 5’te daha sert bir bir görünüm kazandırılmış ve kod adı olarak ta hammerhead (çekiç balığı) ismi konmuştu. Donanım özellikleri ile sektördeki en iyi telefonlardan birini yapan Google’ın Nexus cihazlardan beklentisi satış rekorları değil. Nexus cihazlar özellikle Amerika’da 350 ve 400 $ seviyelerinden kullanıcılar ile buluşturuluyor. Bu da daha çok insanın iyi bir Android deneyimi yaşamasına sebep olmakta. Güncelleme konusunda da her zaman ilk sırayı alan bu telefonları Android işletimsistemindeki güncelleme sorunu yaşayan kullanıcıların tercih etmesi gerekiyor.

Büyük üreticilerin milyonlarca satan telefonlarında kullandıkları Google Edition telefonları da son zamanlarda oldukça tercih edilebilir bir noktaya geldi. Bu tercihlerin artmasıyla Google’ın Nexus projesinde de sona yaklaşmış olduğu söylenmeye başlandı. Google’ın Nexus 5 telefonunu Motorola tarafından yapılacağı söylendiği bir dönemde üst düzey bir Google yöneticisi bu iddiaları reddetmiş ve “onlar farklı bir firma, biz farklı bir firmayız” açıklamasında bulunmuştu.

samsung-galaxy-s4-htc-one-google-edition

Motorola’nın yeni nesil telefonları Moto G ve Moto X’in Global olarak satışa sunulduğu bir dönemde, Google’ın Nexus projesini 2015 yılında rafa kaldırarak yeni telefonlarını Moto adı altında çıkartacağı Rus araştırmacı Eldar Murtazin tarafından dile getirildi. Bu oldukça makul ve uygun görülmekte. Google’ın kendi telefonlarını üretebileceği bir firması varken Nexus serisinin; LG, Samsung ve Asus tarafından üretilmesi oldukça saçma bir uygulama. Bu dönemde Nexus cihaz alanların güncelleme desteğinin ise muhtemelen telefonların ve tabletlerin üreticileri tarafından sağlanacağını düşünüyorum. Peki sizce Google, Nexus Projesini rafa kaldırarak doğru mu yoksa yanlış mı yapıyor?

Kaynak: phonearena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!