Google, Android’de Yeni Bir Buton Tasarımına Geçmeye Hazırlanıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android 4.4 KitKat ile işletim sisteminde radikal anlamda tasarımsal yenilikler karşımıza çıkaran Google benzer bir hazırlığı bir sonraki Android sürümünde de bizlere sunabilir. Arama motoru devi, Android işletim sistemi için yeni bir buton tasarımı hazırlıyor. Yeni tasarım 23 Mayıs’ta dağıtılacak Android 4.4.3 güncellemesine yetişir mi bilinmez, fakat haziran ayında gerçekleşecek Google Geliştiriciler Konferansı’nda yeni tasarıma ilişkin daha fazla gelişmenin gün yüzüne çıkması bekleniyor.

teknik destek

Google’ın yeni butonlarını gösteren ekran görüntüsünün güvenilir bir kaynaktan geldiği Google Play’de alt bölümde yer alan 19 Mayıs tarihinden anlaşılmaktadır. Bir sonraki Android sürümünde (Android 4.5 ya da Android 5.0) sisteme getirilmesi planlanan yeni sanal butonlarda ana ekrana dönüş butonu yerini Google yazılı bir butonun tercih edildiğini görüyoruz. Geri ve çoklu görev butonları aynı konumda ancak tasarımlarının ciddi manda değiştirileceği görülüyor.

Google üç adet buton kullanımını sürdürüyor ancak orta bölüme yerleştirilen Google butonunun tam olarak hangi işlevlere sahip olacağı ise gizemini koruyor. Google butonuna tıklayarak Google Now’a erişimin sağlanması ya da kimi Google hizmetlerine erişim mümkün olabilir. Ayrıca Google logosundan yukarı doğru yapılacak kaydırma hareketiyle de sözünü ettiğimiz Google uygulamalarına ulaşılabilir. Ancak gizemli buton ile hala ana ekrana nasıl dönüleceği bilinmiyor.

techit-google-android-4-4-3-navigation-bar-compare

Üst bölümde yer alan resimde yeni ve eski navigasyon çubuğu karşılaştırılıyor. Arada ciddi bir fark olduğu açıkça ortada. Yeni butonlara alışmak biraz zaman alabilir. Kullanıcılar ilk aşamada Google butonunu kullanıcıların Google Now ya da Google Arama hizmetlerini başlatan bir işlevi olduğu düşünecektir (bu bekleniyor ancak, ana ekrana dönüş nasıl sağlanacak hala kafa karıştırıcı). İlerleyen günlerde yeni butonlara ilişkin daha fazla detayın ortaya çıkması bekleniyor.

techit-google-search-ui-2-576x1024

kaynak: androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!