Google, Android 4.4 KitKat’ta Android Runtime için Dalvik Yerine Yüksek Performans Sunan ART’ı Deniyor

blank

Google, yazılım ve kullanıcı deneyimleri konusundaki tecrübesiyle, Andorid işletim sistemini kurduğu günden bugüne sürekli geliştirmektedir. Bu gelişim sürecinde, Android‘in en zor anlarından itibaren takılmalarıyla, hatalarıyla ve iyileştirmeleriyle nasıl da büyük bir hızla ilerlediğine şahit olmaktayız.

teknik destek

Android için bir devrim niteliği taşıyan 2.3 Gingerbread versiyonundan sonra çıkan Android 4.x Ace Cream Sandwich versiyonu kullanıcılar için büyük kolaylıklar ve performans iyileştirmeleri sağlamıştı. Tabi bu Android için hedeflenenin çok uzağında olduğundan Google, Android’i geliştirmeye ve daha iyi performans arayışlarına hızla devam etmekteydi.

Şimdi Google, yeni bir devrim olan Android 4.4 KitKat ile kullanıcılarına yeni bir işletim sistemini sundu. Kitkat, Andorid için yapılmış en büyük adım olarak da nitelendirilebilir aslında. Apple‘ın iOS sisteminin neredeyse tüm iPhone modellerinde de kullanılabilmesinin karşısında, artık Android’de KitKat ile eski ve düşük donanımlı cihazlarda çalışabilir durumda olabilecek.

Peki KitKat’taki en büyük değişimin performans optimizasyonu olmasının ardındaki önemli değişiklikler nedir? Cevap, Kernel ve Dalvik yerine kullanılan ART runtime motoru. Bu yazımızda, bunun runtime konusunu ele alacağız.

Google, Kitkat ile artık kullanıcılarına Dalvik yerine iki yıldır üzerinde çalışıp yeni geliştirdiği ART runtime kullanma seçeneğini sunarak ART’ın deneyimlerini test ediyor. Görünüşe göre artık Google, Dalvik’i Android’den kaldırmak istiyor. Bunun sebebi ise ART’ın çok daha iyi performans sağlaması.

Yeni runtime motoru ART sayesinde artık uygulamalar çok daha hızlı açılıp çalışabilecek. Uygulama ve oyunların boyutlarının da hızla yükselmesini göz önünde bulundurursak bu Android için atılmış çok akıllıca bir adım olacak. ART’ın dez avantajı ise uygulamaların biraz daha uzun sürede yüklenecek olması ve daha fazla yer kaplamaları. Ancak bir başka avantajı da var ki, bu tüm dezavantajlarını görmezden gelmemizi sağlıyor. O da batarya kullanım süresi. Yeni runtime ART ile artık Android işletim sistemli telefonların günlük kullanım süreleri de artacak.

ART-runtime-motoru

Google, şuanda ART’ı geliştiriciler ve partnerleri için deneyim kazanma amaçlı sunmakta olup, kısa süre içerisinde Dalvik’i kaldırarak sadece ART’ı kullanmayı amaçlıyor.

Eğer ART’ı denemek istiyorsanız telefonunuzdan sırasıyla; Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri  > Runtime Seç yolunu takip edebilirsiniz. ART’ı seçtikten sonra telefonunuz yeniden başlayacak. İlk açılış ortalama 10 dakika sürebilmektedir.

Not: Bu yöntemi Paranoid Android özel rom’ları ile denemeyiniz. Aksi takdirde telefonunuzda ciddi hatalar oluşması ve arayüzün de kullanılamaz olması muhtemel.

Android’in gelişerek kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayıp memnuniyet oranını hızla arttırmasını temenni ederiz.

Kaynak: Engadget

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!