Google, Android için Chrome Hakkında Konuştu, Büyük Değişimler Yaşanacak!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google 2008 yılında Chrome’u tanıttığında, insanlar bu sade, eklentisiz, yer imlerim desteği ve Mac versiyonu olmayan tarayıcıya kimsenin ihtiyacı olmadığını düşünerek gülmüşlerdi. Zaman geçtikte Chrome, aynı zamanda duyurulan Android mobil işletim sisteminin en çok arzu edilen tarayıcısı haline geldi ve nihayet ilk deneme sürümüyle yayınlandı. Şimdi gülen biri varsa onun Google olduğundan şüphemiz yok.

Andronova

Satın alınan internet uygulamalarıyla direk gelir elde etmeyi amaçlayan Google’ın en önemli hizmetlerinden biri haline gelen, 5 kişiden birinin kullandığı Chrome ile bunu başarmasının pek zor olacağını sanmıyoruz. Hedefine ulaşmak için arama devi, mobil cihazlarda tarayıcılardan para harcamayı kullanıcıları için cazip hale getirmeye gayet edecek.

Yayınlanan Chrome deneme sürümü, Android ekosisteminin %1′lik bir kısmını oluşturan Ice Cream Sandwich versiyonunu destekliyor olmasına karşın Android Market‘te birkaç haftada 100.000 – 500.000 arası indirme sayısını devirdi. Gelen ilgi ve geri bildirimlerden onur duyduklarını belirten Chrome’un Üst Düzey Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, menuniyetin had safhada olduğunu, şikayetlerin azınlığı oluşturduğunu CNET sitesinden Stephen Shankland ile yaptığı soru-cevap açıklamasında dile getirdi.

SUNDAR PICHAI Chrome Üst Düzey Başkan Yardımcısı

Şuanki Android için Chrome sürümünde olmayan tam ekran kullanımı ve sitelerin masaüstü versiyonunun görüntülenebilme erişiminin sağlanacağını onaylayan Pichai, bir yıl sonra yaşanacak çok daha büyük değişimlerden bahsediyor. Daha önceki yazımızda, Google’ın Chromium projesi kapsamında elektronik cihazları Chrome OS çatısı altında toplamak istediğini sizlerle paylaşmıştı. Android, bu projenin mobil ayağını oluşturuyor. Tıpkı internet tabanlı işletim sistemlerinin yerel işletim sistemlerin yerine geçeceği gibi Google’ın mobil platformu da yerini yavaş yavaş mobil aygıtlara uygun Chrome OS’a bırakacak.

Hangi değişimlerin geleceğini tam kestiremiyoruz, fakat bilgisayarlardaki Chrome özelliklerinin büyük bir kısmının mobil kullanıcıya da sunulacağını söyleyebiliriz. Adobe’ın Flash konusunda izleyeceği yol sebebiyle bu desteği alamayacak olsa da HTML5′in piyasaya yayılmasından sonra en avantajlı tarayıcının Chrome olacağını tahmin ediyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın