Google Android için Gelişmiş Kamera Özellikleri ve RAW Desteği Üzerinde Çalışıyor

Andronova

Android‘in açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasının avantajlarından biri de, yayınlanan kodların geliştiriciler tarafından özgürce kurcalanmasıdır.  Android 4.4 KitKat’in yayınlanması ile birlikte yapılan incelemeler Google‘ın yeni bir kamera yazılımı üzerinde çalıştığını gösteriyor. Ancak kamera yazılımı henüz hazır olmadığı için KitKat ile serbest bırakılmamış. Muhtemelen bir sonraki Android sürümünde yeni kamera API’sinden diğer Android üreticileri ve geliştiriciler faydalanabilecek.

Android’in stok kamera deneyimi her zaman eleştirilmiştir. Android 4.4’te oldukça gelişmiş bir fotoğraf düzenleyicisine yer verilmiş olsa da, kamera arayüzü ve mat görüntü hala can sıkan gelişmelerin başında geliyor. Nexus 5, teknik açıdan iddialı bir kameraya sahip, ancak söz konusu kamera yazılımı olduğunda ise Google’ın diğer Android üreticilerinin gerisinde olduğu bir gerçek. Son dönemin popüler telefonlarına bakıldığında kullanıcılar hem donanım hem de yazılım ile zenginleştirilmiş kameralarla karşı karşıya.

Android 4.4 KitKat kodlarından elde edilen bilgilere göre Google, stok kamera deneyiminde tüketicilere seri çekim modu, yüz tanıma özelliği ve RAW desteği getiriyor. Seri çekim halihazırda birçok Android üreticisi tarafından kullanılıyor. Yüz tanıma özelliği ise stok Android’e yabancı olmayan bir terim. Hatırlanacağı üzere Google, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile yüz tanıma kilidine yer vermişti.

RAW dosya formatı (Nokia tarafından kullanılıyor) ise en basit ifadeyle “ham bilgi” şeklinde tarif edilir. Kamera sensöründen giren ışığın tüm bilgilerini içeren dosya formatı, hiçbir şekilde fotoğrafa müdahale etmez ya da fotoğrafa ait bilgileri silmez. JPEG formatından daha keskin görüntüler elde edilmesini sağlayan RAW desteğinde tüm kontrol kullanıcıdadır ve çekim sonrası daha fazla düzenleme seçeneği sunuyor.

Android 4.4’le birlikte RAM kullanımında önemli gelişmeler kaydeden Google’ın yine tüketicilerden yoğun eleştiri alan kamera yazılımı üzerinde çalıştığını görmek umut verici olsa gerek.

kaynak: androidpolice

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir