Google, Android İçin Yüz Tanıma Özelliklerini Kapsayan Patentler Aldı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bugün patent alanında Google‘ın hanesine bir zafer daha yazabiliriz. Raporlara göre Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi, Google’a Android‘de yüz tanıma için patent vedi. Bu etkileyici özellik ilk olarak Galaxy Nexus ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile birlikte gelmişti ve bugün Google artık bu güvenlik seçenğinde bir kaç tane tam patente sahip.

Andronova

PatentBolt’a göre, bugün USPTO detayları paylaştı ve patentin Google’a verildiğini duyurdu. Apple benzer bir patent için 2011 yılında başvuruda bulunmuştu; fakat o başvuruda bahsedilen detaylar biraz farklıydı ve Google’ın bugün kazandığı patentte yer alan özelliklerin aynısını kapsamıyordu. Zaten Google “face unlock” patentini geçen Eylül’de elde etmişti, bu seferkiler işin yüz tanıma kısmını içeriyor.

media 3016

Bu güvenlik özelliğinin farklı hangi yöntemlerle aşılabileceğinden veya devre dışı bırakılabileceğinden bahsetmeyeceğiz; çünkü sonuçta hala devam eden bir çalışma. İlk başta sistem, kilidi ayarlayan kişinin fotoğrafıyla aşılabiliyordu ve özellik koyu ten renkleriyle, gözlük takanlarla ve hatta sakalı uzun olanlarla problem yaşayabiliyordu. Fakat o zamandan beri Google fotoğraf ile sistemin aşılmasını engellemek için göz kırpma tespiti koymak ve diğer problemleri çözmek için cihaza birden fazla görüntü tanıtma seçeneği gibi güncellemelerde bulunarak özelliği oldukça geliştirdi.

Görünene göre patent sadece yüz tanıma için değil; yukarıda bahsettiğimiz problem önleyici özellikleri de içeriyor. Bunların yanında patent diğer yüz tanıma buluşlarını ve bunların akıllı telefonlarla tabletler için çalışabilecekleri sistemin tamamını tanımlıyor. Bunların neler olduğunu biz de görmek isterdik açıkçası. Sizce “face unlock” özelliği gerçekten yararlı ve kullanılabilir bir sistem mi; yoksa sadece arkadaşlarımıza ve ailemize gösterip “Bak, telefonum bunu da yapabiliyor.” diyerek hava atmak için kullanabileceğimiz bir oyuncak mı?

Kaynak: Android Community

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın