Google, Android L AOSP Kaynak Kodlarını Kısmi Olarak Yayınladı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Android Açık Kaynak Projesi’ni (AOSP) mutlaka duymuş olmalısınız. Tanıtılan Android sürümünde Google, her Nexus cihaz için kaynak kodlarını paylaşır. Google’ın kodlarını yayınladığı projeye AOSP yani Android Open Source Project (Android Açık Kaynak Projesi) denir. Geliştiriciler de kaynak kodlarını buradan indirerek ROM geliştirir.

Bu kısa bilgilendirmenin ardından asıl konumuza dönecek olursak; malumunuz geçtiğimiz günlerde Android L’nin geliştirici ön izleme sürümü Nexus 5 ve Nexus 7 2013 için yayınlandı. Yayınlanan kodlarla birlikte birçok geliştirici ve Android tutkunu Nexus cihazlarında Android L’yi tecrübe etmeye başladı.

Nexus 4, 2012 model Nexus 7 ve Nexus 10 içinse Android L geliştirici önizleme sürümünün yayınlanması kafalarda soru işareti bırakmış ve söz konusu modeller için güncelleme desteği sona erdi şeklinde yorumlar yapılmaya başladı.

Google yapılan spekülasyonları sona erdiren bir adım atarak Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 (2012),Wi-Fi ve LTE, Nexus 7 (2013) Wi-Fi ve LTE ve Nexus 10 için AOSP kaynak kodlarını kısmi olarak yayınlandı. Yayınlanan Android L önizleme sürümü kaynak kodlar şu an sadece bazı GPL lisanslı bölümlerini içerir. Dolayısıyla ROM oluşturmak için bu kodlar yeterli değil.

Ancak önümüzdeki günlerde AOSP projesi kapsamında kaynak kodların tümünün yayınlanması bekleniyor. Google yayınlandığı bu kodlarla bir nevi diğer Nexus cihazlara da Android L’nin resmi olarak dağıtılacağını doğrulamış oldu.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir