Google, Android Uygulamaları için Geliştirici İlkelerinde Değişime Gitti: Artık Reklam Bildirimleri Gönderilmeyecek

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android işletim sistemi açık kaynak bir platform olabilir, ancak resmi uygulama mağazası Google Play Store’da geliştiricilerin uyması gereken kurallar vardır ve Google söz konusu bu kuralları kısa süre önce kullanıcılar açısında olumlu yönde güncelleyerek Google Play destekçiler sayfasında yayımladı. En önemli yenilik ise uygulama mağazası ile ilişkilendirilen reklam içerikli bildirimler (özel promosyonlar, oyun içi özel fırsatlar) artık engellendi ve bu yönde kullanıcılara iletiler gönderilmeyecek.

Andronova

Bunun yanı sıra geliştirici, Play Store’dan indirilen uygulama ayarlarında kullanıcı izni olmadan değişiklikler yapamayacak ve hazırladığı uygulamaya reklam amaçlı ekran kısa yolları, yer imleri ya da simgeler yerleştiremeyecek.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında da geliştirici ilkelerinde radikal değişimlere giderek özellikle Play Store’daki uygulama kalitesini artırma yoluna giden Google, nefret söylemleri (din, dil, ırk, cinsiyet), cinsel içerik ve kumar oyunları içeren uygulamalara yönelik yeni ilkeler yayımlamıştı.

Google, bu maddelerin yanı sıra kumar içerikli uygulamaların değerlendirilmesinin (oylanması) önüne geçti ve söz konusu uygulamalar teşvik edilmeyecek. Bir diğer önemli yenilik ise oyun içi satın alımlar Google ödeme sistemi üzerinden yapılacak.

Google tüm geliştiricilerin, ilkelere yayımlanan tarihten itibaren uyması gerektiğini altını çizerken, kurallara aykırı bir durumun tespit edilmesi durumunda geliştiriciye bilgilendirici bir e-posta atılacak ve 30 gün içerisinde içeriğin düzeltilmesi gerektiği bildirilecek. Belirlenen sürede düzenleme gerçekleşmediği takdirde uygulama Play Store’dan çekilecektir.

ilgili>> PhoneArena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın