Google, Android’in Bir Sonraki Sürümünde ART’yi Varsayılan Sanal Motor Haline Getirecek

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android 4.4 KitKat sürümünün getirmiş olduğu önemli yeniliklerden biri de ART sanal makinesi oldu. Android işletim sistemi içerisinde ömrünü tamamlamak üzere olan Dalvik sanal makinesine alternatif olarak Google tarafından geliştirilen ART’ye (AndroidRunTime) Android 4.4 güncellemesini alan kullanıcılar “Geliştirici Seçenekleri”nde ““Çalışma Zamanını Seçin”  kısmında mutlaka karşılaşmış olmalı. Tecrübeli kullanıcılar mutlaka ART sanal makinesini seçip Google’ın yeni sanal makinesini tecrübe etmiştir. İlk aşamada bazı uygulamalarda uyumsuzluk göze çarpsa da, her yeni sürümde Google yeni sanal motorunu daha stabil hale getirdi.

teknik destek

Geride bıraktığımız süreçte Google’ın bir sonraki Android sürümünde ART sanal makinesini varsayılan olarak belirleyeceği, oluşabilecek sorunları da göz önünde bulundurarak Dalvik’i de hazır tutacağı şeklinde bilgiler Android kodlarında ortaya çıktı.

ART’nin Android işletim sisteminde varsayılan sanal motor olarak kullanılacağına ilişkin bu defa resmi kaynaklardan bir açıklama geldi. Google mühendislerinden Brian Carlstrom, bir sonraki Android sürümünde Dalvik’in yerini ART’nin alacağını resmen açıkladı. Eylül ayında açıklanması beklenen Android 5.0 ile Google muhtemelen bu geçişi gerçekleştirecek.

ART sanal motoru Dalvik’e göre bazı avantajları da beraberinde getiriyor. ART,  iOS işletim sisteminde görülen uygulama akıcılığının Android tarafında yaşanmasında önemli bir rol üstlenecektir. Uygulama açılış ve kapanışlarında gözle görülür iyileşmeler (hızlanma), de yeni sanal motorun getireceği önemli bir gelişme olacak. ART’nin işletim sisteminde yer alan uygulama kodlarını Dalvik’in aksine uygulama ilk yüklendiğinde bir defaya mahsus derleyip makine diline çevirdiği de hesaba katıldığında ART’nin sistem yükünü hafifletmesi ve pil tarafında verimlilik getirmesi de bekleniyor. ART’nin Dalvik’e göre olumsuz yanı ise uygulamanın ilk yüklenmesinin biraz daha zaman alması ve yine uygulamanın bir miktar daha fazla depolama alanı işgal etmesi olarak gösterilebilir.

Çoğu Android üreticisi  kendi sistemlerini (arayüz) ve uygulamalarını ART ile çalışmaya elverişli hale getirdi. Android geliştiricileri de yavaş yavaş bu kaçınılmaz değişime ayak uydurmak için uygulamalarını ART ile uyumlu hale getiriyor. Önümüzdeki hafta başlayacak Google Geliştiriciler Konferansı’nda yeni sanal motoruna ilişkin daha fazla bilginin elde edilmesini bekleyebiliriz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın