Google, Androidler Üretmeyi mi Planlıyor?

Google dünyanın en büyük yazılım firmalarından biri. Her geçen gün insanlık adına daha yararlı işler bulmak amacıyla çalışan bir ekip tarafından yönetiliyor. İnsansız arabalar konusunda sona gelindiğini açıklayan Google, giyilebilir teknolojiler konusunda da Google Glass ile neler yapılabileceğini hepimize gösterdi. Google Glass 2’nin çok daha başarılı olacağı ve çalışmların da başladığı bilgisi 1. ağızdan yapılmıştı. Özellikle kamera donanımının sorun yarattığı bilindiği için Glass 2’de kamera özelliğine ya hiç yer verilmeyecek yada kamera çekim yaptığında kameradan kırmızı bir ışık yayılacak -ki çevreye ben çekim yapıyorum diyebilsin. Google’ın çalışmaları bunlarla da sınırlı değil.

teknik destek

Andy Rubin başta olmak üzere, Rich Miner, Nick Sears ve Cris White Android INC’ yi kurduktan sonra bu işletim sistemi ve tüm haklarını Google’a Temmuz 2005’te devretmişlerdi. Google işleyen bir mekanizmayı kırmak yerine bu kişilere “sınırsız” bir bütçe sağlayarak bu işletim sisteminin bu günkü noktasına gelmesini sağladı. Lary Page ve arkadaşları Google’da çalışmaya başladılar. Andy Rubin Başkan Yardımcığı görevini ve Android işletim sistemi sorumluluğunu yıllarca sürdürdükten sonra yerini geçtiğimiz günlerde Sundar Pichai’ye bırakmıştı.

andy rubin

Herkes Andy Rubin’in ne yapacağını merak ederken, bende dahil bir çok kişi şirketten ayrılıp yeni bir işletim sistemi kuracağını düşünmüştü. Tam bu dedikodular konuşulurken Google tepe yöneticisi Lary Page Google+ hesabından Andy Rubin’in robot teknolojilerinin geliştirilmesi adına kurulan ekibin başına geçeceğini ve bu durumdan çok heyecan duyduğunu söyleyerek yeni görevinde kendisine başarılar diledi. Andy Rubin’in bir röportajında “Ben çalışırken hep hobilerimi yerine getirdim” demesinin bu görev değişikliğine katkısı var mıdır bilemiyorum ama Google geçtiğimiz 2 yıl içinde 7 adet irili ufaklı robotik çalışmalar yapan şirketler satın almıştı. Meğerse bu çalışmaların kapsamlı bir strateji üzerinden yapıldığını şimdi anlayabiliyoruz. Bu robotik çalışmaları askeri yada daha kapsamlı değil de direkt son kullanıcıya hitap eden ürünler olacağından bahsediliyor.

Andy Rubin’in artık gerçek Androidler üretme zamanı gelmişti. Özellikle 4.4 KitKat ile Android eko sistemi resmen iOS’u geçmiş olarak görülüyor. Bunu KitKat’ı denemiş birisi olarak söyleyebiliyorum. Google’ın Ar-Ge Laboratuvarı Lab X’te bakalım daha ne yenilikler hayatımıza girecek.

Kaynak: theverge

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir