Google Arama Motoru Algoritması’nda Değişikliğe Gidiyor!

Andronova
2 Minimum Okuma

Google, arama motoru algoritmasında değişiklik yaparak, artık sonuçları akademik doğruluğuna göre sıralayacak. Google, akademisyenlerin yabancısı olmadığı ancak formülasyonunu çok gizli tuttuğu bir algoritma ile bugünkü başarısına ulaşmış durumda.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Akademik eserlerin en önemli başarı ölçülerinden biri aldığı atıf sayısıdır. Google’da benzer bir çalışma usulüyle bir Siteye ne kadar yönlendirme (tık) – atıf varsa arama sonuçlarında bu siteyi o kadar yukarıya yerleştiriyor. Ancak bu İnternet sitesinde yer alan bilgilerin doğru olduğunu göstermediği gibi bence İnternette doğru bilgiye ulaşabilmek de bugünün ve geleceğin en büyük problemlerinden birini teşkil ediyor.

Erişimiçi itibar yönetimi gibi meslek kollarının yaygınlaşması bilgi ve algının İnternette ne kadar kolay yanıltılabileceğinin en önemli göstergesi değil mi? Erişimiçi itibar yönetimi sayesinde tekil giriş sayısı artırılar İnternet siteleri Google arama sonuçlarında yukarı sıralara taşınabiliyor. Yapılan araştırmalar kişilerin arama motorlarında yaptıkları araştırmalarda %85-90 oranında ilk bir kaç linke, %5- 6 oranında ilk 5 linke baktığını ve sonraki sayfalardaki sonuçlara %1’in altında kişinin ulaştığını gösteriyor.

Siz de bu soruyu kendinize sorabilirsiniz Google arama motorunda aradığınız bir bilgiye ilk linkte ulaştığınızda bu bilginin doğruluğunu kontrol etme ihtiyacı hissediyor musunuz? Ya da hiç 3. sayfaya tıklayıp oradaki linklere de bir bakayım diyor musunuz?

Google özellikle hayati nitelikte olan “sağlık bilgileri”yle ilgili ¨Bilgiye dayalı güven algoritması¨ adını verdiği bir uygulama başlatarak bir değişikliğe gidiyor. Google bu doğrulamayı 2.8 milyar civarı bilginin yer aldığı ¨Bilgi Kasasını¨ kullanarak yapacak. Böylece bilgilerin akademik doğruluğunu sağlayan linklerin öncelikli sonuçlarda çıkmasını sağlayacak. Bu alanda başarı sağlarsa ¨akademik doğruluk¨la ilgili algoritmanın diğer alanlarda da uygulanıp uygulanmayacağı henüz yanıtlanmamış bir soru…

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir