Google Bir Sonraki Android Sürümünü Açıkladı: Android 4.4 KitKat

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google, mobil dünyasının bir numaralı işletim sistemi Android için geçtiğimiz haftalarda 4.3 numaralı versiyonu yine Jelly Bean adı altında resmiyete kavuşturmuştu. OpenGL ES 3.0 ve Bluetooth LE gibi önemli yeniliklere sahip olan Android 4.3’le birlikte gözler daha radikal değişimlerin beklendiği Android 5.0 (Key Lime Pie) sürümüne çevrilmişti.

teknik destek

Android’in çiçeği burnunda takım lideri Sundar Pichai, Google+ hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Android işletim sistemi ile ilgili bazı değerlendirmeler yaparken bir sonraki Android versiyonu için de önemli detaylara açıklık getirdi.

Android’in çalıştığı cihaz sayısının halihazırda 1 milyar rakamını geride bıraktığı Pichai tarafından açıklanırken, bir sonraki Android sürümünün ise Android 4.4 KitKat olduğu resmi olarak açıklandı. Pichai ayrıca Android 4.4 KitKat’ın hangi maskotla temsil edileceğini de gösterdi.

Eğer çikolataya ilginiz varsa Kit Kat ismi size hiç de yabancı gelmeyecektir. Google’ın Android’in yeni isim ve logosunda dünyanın önde gelen yiyecek ve içecek markalarından Nestle’nin Kit Kat adlı çikolatasından esinlendiğini görüyoruz. Önceki tüm Android sürümlerinde tatlı isimleri tercih eden Google’ın Android 4.4 KitKat ile geleneği bozmadığını görüyoruz.

Android 4.3’ten 4.4’e geçiş ilk bakışta radikal anlamda değişikliklerin öngörülmeyeci anlamı taşıyabilir, ancak Android 4.4 KitKat ile herkesin inanılmaz bir Android deneyimi yaşatmak isteyen Google’ın belki de en önemli yeniliği yeni Android sürümünün düşük donanımlı cihazlarda dahi stabil olarak çalıştırmak olacaktır. Bu noktada hazırlıkları Motorola bünyesinde sürdürülen 200 dolarlık Nexus modeli kanıt olarak gösterilebilir.

OKOrkLxOBoY” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Google ve Nestle arasında yapılan anlaşma gereği önümüzdeki süreçte Nestle, üzerinde Android logosuna yer vereceği Kit Kat çikolatalar da satışa sunacak. Ayrıca bu çikolatayı satın alanları Nexus 7 ve Google Play Hediye kartları gibi sürprizler de bekliyor.

Android sürümlerinin isim listesine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Android 1.5: Cupcake

Android 1.6: Donut

Android 2.0: Eclair

Android 2.2: Froyo

Android 2.3: Gingerbread

Android 3.0: Honeycomb

Android 4.0: Ice Cream Sandwich

Android 4.1: Jelly Bean

Android 4.2: Jelly Bean

Android 4.3: Jelly Bean

Android 4.4: KitKat

ilgili>> AndroidandMe

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir