Google Chrome ile internette daha az veri kullanımı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Google' nin Chrome uygulamasında özellikle internet kullanımı kotalı olanlar için daha az veri kullanımı Windows ve Android telefonda nasıl yapılır detaylı resimli anlattık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Google firmasının Chrome uygulamasında kullanıcılara sunduğu hizmetlerden biride ver tasarrufudur. Ülkemizde bilindiği üzere sınırsız mobil internet paketleri bulunmamaktadır. Sınırsız internet paketiniz olsa bile belirli bir kullanımdan sonra ülkemizde adil kullanım kotasına internetiniz takılmaktadır. Google da arama yaparken veya farklı sitelerde dolaşırken bu haberimizde yayınlayacağımız yöntemi uygulayarak daha az veri harcayabilirsiniz.

Peki veri tasarrufu nedir ve ne işe yarar ? Chrome uygulaması kullanmış olduğunuz telefonunun ön belleğini kullanarak siteye ait bilgileri tutmaktadır. İkinci girişte telefonda bulunan bilgileri kullanarak girmiş olduğunuz siteyi açmaktadır. Bu yöntem ile girmiş olduğunuz siteler hem hızlı açılmaktadır hemde kullanmış olduğunuz internet paketinizden az veri kullanılmaktadır. Ayrıca bu sistemde web gezintisinde oluşan dosyalar ilk aşamada google sunucularında barındırarak sıkışık bir halde indirmeniz sağlanmaktadır.

Chrome internette daha az veri harcama 

Bu yöntemi kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk olarak telefonunuzda bulunan chrome uygulamasını açınız. Ardından aşağıdaki resimde göründüğü gibi sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayınız. Kırmızı kutucuk içerisine alınan yer.

Google Chrome ile internette daha az veri kullanımı

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  • Bu işlemden sonra karşınıza bir çok seçenek gelecektir. Bu seçeneklerde yine aşağıdaki resimde görünmektedir. Bu seçenekler içerisinden veri tasarrufu bölümüne ulaşabilmek için ayarlar bölümüne tıklayınız. 

internette daha az veri kullanımı

  • Ayarlar kısmına geçiş yaptığınızda ise karşınıza chrome uygulamasında yapabileceğiniz bir çok ayar seçeneği çıkacaktır. İlk aşamada karşınıza gelen ekranda veri tasarrufu bölümünü göremeyebilirsiniz. Parmağınızla birlikte ekranı aşağıya kaydırdığınızda ise resimde paylaştığımız gibi veri tasarrufu bölümü karşınıza gelecektir.

internette daha az veri kullanımı

  • Bu işlemden sonra ise veri tasarrufu ekranı  açılacaktır. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi veri tasarrufu kapalı olarak karşınıza gelecektir. Kapalı olduğunu ise resimde olduğu gibi Kapalı yazısından veya tuşun gri renkte olmasından anlayabilirsiniz. Gri renkte olan tuşu sağa doğru kaydırdığınızda ise veri tasarrufu aktif olacaktır. Aktif olduğunda ise tuş mavi renge dönüşecektir.

internette daha az veri kullanımı

  • Aşağıda ise veri tasarrufu açılmış bir telefon ekranı sizlerle paylaşılmıştır. Paylaştığımız telefonda bu sistem ile %19 tasarruf yapıldığı görünmektedir. Orjinal boyut 2.03 GB iken bu sistem ile veri 1.64 GB’a düşürülmüştür. www.andronova.net

internet daha düşüş veri tüketme

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image


Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 12:18

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir