Google Giyilebilir Teknoloji Dünyasına Hükmetmek İstiyor: Android Wear Tanıtıldı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Giyilebilir teknolojik aksesuarlar geçtiğimiz yıldan bu yana birçok üreticinin gündeminde ve şirketler bu kategoride sunmaya hazırlandıkları projeler için ciddi bütçeler ayırıyor. Giyilebilir teknolojik aksesuarların dünya genelinde bu denli popüler olmasında Google‘ın akıllı gözlüğü Google Glass’ın büyük katkısı olmuştur. Halihazırda birçok dev şirket akıllı gözlükler oluşturma aşamasındayken; Sony, Samsung gib bazı firmalar ise akıllı saat bölümünde dikkat çeken tanıtımlar gerçekleştirdiler.

Akıllı saat kategorisinde Google cephesinden uzun süreden beri bir hamle bekleniyor ve geçtiğimiz günlerde Evleaks Nexus SmartWatch olarak isimlendirilen Google’ın ilk akıllı saatine ait bazı özellikleri yayınladı. Google I/O etkinliğinde söz konusu ürünün tanıtımı beklenedursun; Google bir sürprize imza atarak giyilebilir teknolojik cihazlar için Android Wear işletim sistemini duyurdu.

Android Wear ile takılabilir aksesuarlar dünyasını ele geçirmek niyetinde olan Google, Android Wear ile mevcut piyasada yer alan akıllı saatlerin aksine kullanıcılara daha geniş bir katalog sunmayı planlıyor. Akıllı saatlerde yer alan eş zamanlı bildirimlerin gösterilmesinin yanında Android Wear, Google’ın dijital asistan hizmeti Google Now’un tüm hünerlerinden yararlanacak ve kullanıcılara bu noktada daha gelişmiş bir akıllı saat işlevi sunacak.

Google’ın Android Wear işletim sistemine dahil ettiği bir diğer önemli gelişme ise “Ok Google” ses tanıma teknolojisi özelliği oldu. Bu sayede akıllı saate sesli komutlar gönderilerek çağrı, mesaj, ekran kontrolü ve birçok işlevin daha basit yapılması sağlanabilecek. Alt bölümde bu özellikle ilgili demo videoya göz atabilirsiniz.

Google’ın Android Wear tanıtımında üzerinde en çok durduğu hususların başında ise fitness özellikleri geliyor. MWC 2014 etkinliği ve son döneminde üst sınıf telefonları bize gösterdi ki; üreticiler fitness takip cihazlarını ve bu yöndeki özellikleri akıllı telefonlara dahil etme konusunda oldukça istekli. Android Wear işletim sistemi fitness takip özellikleri sayesinde kullanıcının gerçek zamanlı hız, adım sayısı, uyku düzeni ve günlük spor aktivitelerin tümünü aynı anda akıllı saatin  ya da eşleştirilen telefonun ekranına yansıtacak.

QrqZl2QIz0c” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Google ayrıca HTC, LG, ASUS, Samsung ve Fossil ile Android Wear işletim sistemli akıllı saatler geliştirdiğini açıklarken, söz konusu saatler için Broadcom, Imagination, Mediatek, Intel ve Qualcomm çipset üretimi gerçekleştirecek.

LG ve Motorola kısa süre içerisinde Android Wear işletim sistemli ilk akıllı saat projelerini açıkladı. LG sadece cihazın G Watch ismini alacağını ve “Ok Google” özelliğine sahip olacağını ifade ederken, bir görüntüsü de yayınlanan akıllı saatin bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyor.

Motorola ise Moto 360 isimli yuvarlak tasarıma sahip Android Wear ile çalışan ilk akıllı saati görücüye çıkardı. Donanım özellikleri henüz bilinmeyen telefon için tanıtım videosu yayınlanırken, cihazın yaz döneminde ilk olarak Amerika’da kullanıcılarla buluşacağını belirtelim.

dnerqDWwVgg” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

LG_G_Watch

kaynak: androidbeat

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!