Google Glass Hem Yasaklanıyor Hemde Güncelleniyor

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Google‘ın “arttırılmış gerçeklik” gözlüğü Google Glass 2012 yılının en inovatif ürünü seçilmişti. Google Glass’ın ilk videosunu izlediğimde gerçekten beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Telefon ile yapabildiğimiz şeyleri bir gözlük ile yapmak gerçekten inanılmaz bir kullanıcı deneyimi sunacak diye düşünmüştüm. Google Maps ile navigasyon özelliğini kullanırken, Google Sesli Asistan ile sesli komutların kullanımına olanak sağlıyordu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Cebimizdeki Android telefon yardımıyla internete girerek kamera özelliğini Googles ile birleştirerek resim aramaları yapabilmeye imkan sunan bu eşsiz cihazın geliştirici ürünlerinin dağıtılmaya başlanmasıyla kullanıcı deneyiminin pekte videolardaki gibi olmadığını gördük.

Öncelikle Google Glass’ı kullanmak için çok iyi İngilizce bilgisine ihtiyaç var. İngilizce kelimelerden bilmekten daha çok bu kelimeleri çok iyi telaffuz etmek gerekiyor. Özellikle İngilizce’yi Türkiye’de öğrendiyseniz Google Glass ile anlaşmaya çalışırken dışarıya çok komik görüntüler verebilirsiniz. Türkçe dil desteğinin gelmesinin ise en iyi ihtimalle önümüzdeki 10 yıl boyunca imkansız olduğunu düşünüyorum. Zaten Google’ın da bu ürünü Amerika dışında satılması ile ilgili pekte bir girişimi yok.

google-glass
Google Glass Hem Yasaklanıyor Hemde Güncelleniyor

Google Glass’ın ilk çıktığı zamanlarda bir bar sahibi kayıt yapıldığı gerekçesiyle gözlüğü kullanan kişiden barını terketmesini istemişti. Bu durumdan sonra bir çok gece kulübünde Google Glass kullanımı yasaklanmıştı. Otomobillerde Google Glass kullanımı bir çok Avrupa kentinde zaten ülkeye girer girmez yasaklanmıştı. Daha satışına bile başlanamayan gözlüğün bu kadar yasak alması ile Google, gözlüğün çıkışını şimdilik ertelemiş gibi görünüyor.

Amerika’da trafikte Glass kullanımı ise bu güne kadar serbestti ama California’da yaşayan Cecilia Abadie isimli bir bayan trafikte Google Glass kullandığı için Amerika’da ki ilk trafik cezasını yiyerek Google Glass’ın Amerika’da da trafikte kullanımını da emsal dava özelliğinden dolayı yasaklatmış oldu. Trafik cezasının California’da kesilmesi ise tuhaf bir ironik durum değil mi?

Yeni bir gözlük söylentilerinin ve fotoğrafların da ortada dolaştığını hatırlatmakta fayda var. Yeni Google Glass’ta kameranın yanında çekim yaptığını gösteren kırmızı bir ışık konacağı söyleniyor. Böylece gözlüğün çekim yaptığı etraftan da anlaşılabilecek. Araba sürüşü modu ile de ilgili bir güncelleme geleceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Numaralı gözlük kullanıcılarının da kullanabileceği yeni gözlükte birde mono hoparlörden bahsediliyor. Geliştirici gözlüklerinde görülen en büyük sorun ise şarj süresiydi. sürekli kullanımda 2 sat bile gitmeyen pil ömrünün yeni gözlükte iyileştirildiğinden de bahsediliyor. Kasım ayında satışa sunulması beklenen yeni gözlüğün eski modeline sahip şanslı! kullanıcılar ise eski gözlükleri vererek ücretsiz olarak yeni gözlüklere kavuşabilecek. Google Glass Projesi belli bir oranda iyileştirilip kullanıcı deneyimi arttırılmadığı sürece ve 1500 $’ın altına düşürülmediği sürece tarihin tozlu raflarındaki yerini alacaktır diye düşünüyorum. Peki ya siz Google Glass için ne düşünüyorsunuz?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak