Google internetten resim düzenleme siteleri

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Google Chrome ile internetten resim düzenleme siteleri kullanma işlevinden bir çoğunun pek bilmediğini düşünüyoruz. Bir kısmı da bu araçları tam bilmediklerinden dolayı gelişi güzel kullanım sergilemekteler. Halbuki bu araçlarla program kurmadan web sitesinde şeffaf logo ve görsel hazırlamak kolay hale geliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Chrome, Google tarafından geliştirilen Chromium projesinden doğan bir internet tarayıcısı. Fakat onu tarayıcıdan fazlası yapan özellikleri var. Bunlar neler?

Hepiniz Chrome üzerinde uzantı ve web uygulamalarını kullanmışsınızdır. Bu uzantılar ve web uygulamaları, Chrome’u tek başına bir işletim sistemi haline getiriyor.

Chrome üzerinde uzantı ve web uygulamalarını çok fazla kullanıyorum. Mesela özellikle fotoğraf düzenlemek Chrome ile çok basit.

Resimlerinizi Chrome ile düzenleyin

Bulut bilişimin patlaması ile bir çok çevrimiçi çalışan servis ortaya çıktı. Çoğunlukla kırpma, biçme yaptığımız Photoshop ile yapabileceklerimizin neredeyse çoğunu Chrome üzerinden bu teknolojik gelişme ile gerçekleştirebiliriz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu gelişmenin bir ürünü olan Pixlr en çok kullandığım uygulamalardan biri. (Hatta 3’ü) Pixlr, Chrome için 4 adet resim düzenleme uygulamasına sahip. Pixlr Editor ile resimlerinizi Photoshop üzerinde düzenlediğiniz gibi düzenleyebilir, Pixlr Express ile resimlerinizi güzelleştirebilir, Pixlr O-Matic ile de fotoğraflarınıza Instagram efektleri verebilirsiniz. Bizim daha çok tercih ettiğimiz photopea.com adlı site genel kullanımlar için çok iyi gibi durmakta. Görsellere logo yerleştirme ve resimler üzerinde oynama gibi çok çeşitli araçlara sahip.

Bir diğer alternatifiniz ise Sumo Paint. Pixlr Editor gibi resimlerinizi kırpıp biçebileceğiniz bir uygulama.

Pixlr Editor’ u uzun süredir kullanıyorum fakat son zamanlarda arayüzünde peydah olan reklamı ile oldukça dikkat dağıtıcı olabiliyor. Sumo Paint henüz reklam kullanmıyor.

İki uygulama da Photoshop’a benzer arayüze sahip olduğundan, zorlanmadan kullanabileceksiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Chrome ile resim duzenleme
Google internetten resim düzenleme siteleri

Photopea kullanım seçenekleri

Orta taraftaki ilk seçeneğin yeni proje oluşması, ikincisi bilgisayarınızdan ilgili görselin seçmeniz ve PSD olan ise hazır şablonların olduğu alandır.

Üst başlıklara girdiğinizde ise çok sayıda işlevi bulacaksınız. Bunların teker teker içerisine girilerek kurcalanmasını öneririz. Örnek bir görselle neler yapılır bunlara ufak bir göz atın deriz.

Yaptığınız işlemlerin kaydedilip dışa aktarılması içinde “File” adlı alana dokunup, save ve dışa aktarım içinde “Export as” alanına geçin ve istediğiniz formatı seçip indirme işlemini yapın. Son bölümde görselin netliği ve ufak ayarlamalar ekrana gelecek.

Her türlü online kullanımlara dikkat

Bazı platformların erişim izinleri risk oluşturduğu oluyor. Telefonda kullanım veya bilgisayarda kullanımlarda ne gibi işlemler olacağı bazen şüpheli oluyor. Arka planda neye müdahale ettiği net anlaşılmadığında akıllara şüpheli durumlar geliyor. Bundan dolayı bilinmeyen ve güvenirlik otoritesi olmayan yerlerden uzak durunuz. Hele indirip çalıştırmanız istenilen exe uzantılara hep şüpheli yaklaşın. Kesinlikle antivirüs programının devre dışı bırakılması önerisini uygulamayın.

Birde işlemler sırasında ekran kapanması, ilgili butonların çalışması veya simgeler çıkmaması gibi durumlarda gizli sekmeden kontrol edin. Duruma göre Chrome geçmişi kaldırılıp tekrardan kontrol edilir.

Tarayıcı uyum sorunlarına göre oluşacak sıkıntılarda ya önceki tarayıcı versiyonlarına geçiş yapılmalı ya da sistem geri yüklemenin geçmiş bir tarih seçilerek geri döndürülmesini öneririz. Bu da sonradan oluşan hataların giderilmesini sağlayacak.

Uygulamaları Chrome ile çalıştırın

Google, Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışması için çalışmalara başlamıştı. Lakin projeyi belli bir süreden sonra farklı bir platforma dönüştürdü. Sanırız daha önceki çalışma yetersiz kaldı. Tarayıcının eklentileri kullanılarak bazı uygulamaları tarayıcı üzerinden kullanılması sağlanıyor. Lakin henüz Android uygulamalarının genel bir kullanım şekli oluşmadı.

İnternetten resim düzenleme siteleri önerilerimiz bizzat kullanılarak önerilmiştir. Geçmişte ve güncel kullanımlardan söz ettik.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir