Google I/O 2013 Başlıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

15-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Google I/O etkinliğine sayılı saatler kaldı ve etkinlik kapsamında kaşımıza çıkması muhtemel yeniliklerin heyecanı bir kat daha artıyor. Her yıl geleneksel olarak mayıs ayı içerisinde düzenlenen Google Geliştiriciler Konferansı, bu yılda da birçok yeniliğe ev sahipliği yapacak. Google, yazılım noktasında birçok önemli duyuru gerçekleştirecek ve bunlar arasında Android ile ilgili olanlara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Andronova

Android 4.3

Gündemde uzun süre Android 5.0’ın tanıtılacağı yönünde iddialar yer bulmuştu. Ancak geçtiğimiz günlerde Google’ın Android 5.0 için aceleci davranmayacağı ve mevcut sistemin son versiyonu olan Jelly Bean’in yaygınlaşmasını bekleyeceği aktarılmıştı. Android 5.0 büyük olasılıkla ekim ayında Nexus 5 ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Google I/O etkinliğinde ise beklenildiği üzere Android 4.3 tanıtılacak. Minör bir güncelleme olması beklenen Android 4.3 yine bir Jelly Bean uzantısı olacak. Arayüz iyileştirmeleri ve bir dizi performans geliştirmeleri muhtemel yenilikler arasında yer alıyor.

Nexus 7’nin halefi

Geçtiğimiz yıl aynı etkinlikte Android 4.1 Jelly Bean ile resmi tanıtımı gerçekleşen Nexus 7, sahip olduğu ekran boyutu ve teknik özelliklerle tablet dünyasına yeni bir hava getirdi. Google-Asus işbirliği neticesinde oluşturan tabletin yenilenmiş hali etkinlik kapsamında bekleniyor. Nexus 7 II olarak da adlandırılması beklenen tablet, mevcut Nexus 7’ye nazaran daha gelişmiş detaylar sunacak. 4 çekirdekli Snapdragon 600 ya da S4 Pro işlemci, 5MP çözünürlüklü arka kamera, HD video kaydına olanak sağlayan ön kamera, Full  HD ekran ve 4.000mAh kapasiteli pil yenilikler arasında sayılabilir.

Nexus 4 LTE

Etkinlik kapsamında Nexus 5 için de birçok iddia dillendirilişti, ancak Android 5.0’ın ertelenmesiyle Nexus 5 beklentileri de başka bahara kaldı. Zaten Nexus 4’ün henüz bir yılını tamamlamadığını ön gördüğümüzde bu denli kısa bir sürede yeni bir Nexus telefon duyurmak pek de mantıklı olması gerek. Google-LG ortak yapımı olan Nexus 4’ün yenilenmiş hali de etkinlikte yer alması beklenen muhtemel yenilikler arasında sayılıyor. Tasarım anlamında farklılık beklenmese de 32GB depolama birimi ve LTE desteği ile Nexus 4’te bazı iyileştirmeler sağlanabilir.

Google Play Games

Hakkındaki iddialar henüz gündeme gelen Google Play Games, Apple’ın Game Center servisine benzer bir uygulama olacak. Play Store’da yer bulan tüm oyunlar Google Play Games platformunda yer bulacak ve oyun deneyimi bir adım daha ileri taşınacak. Google+ ile eş zamanlı çalışacak uygulama ile çoklu oyuncu desteği, bulut senkronizasyonu, oyun daveti ve lider tabloları yer bulacak.

Google Hangouts

Google’ın video sohbet uygulaması şu ana kadar Babel ismiyle karşımıza çıktı. Son gelen değerlendirmelere değinecek olursak sohbet uygulaması “Hangoust” olarak adlandırılıyor. Google, dağınık bir yapı sergilen sohbet uygulamaları; Google Chat, Google Talk, Gmail Chat ve Google+ platformlarını  “Hangoust” ile tek çatı altında toplayacak. Google ve Gmail ile eş zamanlı senkronize edilecek uygulama aynı zamanda iOS ve Chrome OS işletim sistemlerinde de yer bulacak.

Google Glass, Google TV, Chrome güncellemeleri

Diğer duyurular arasında Chromebooks, Google Glass ve Google TV’den yenilikler görmeyi bekliyoruz. Google Glass halihazırda Glass Explorers kapsamında birçok kişi tarafından test ediliyor. Etkinlikte gözlüğün final versiyonu resmi olarak tanıtılacak. Google ayrıca Google TV hakkında bazı donanım ortakları ile (Samsung, LG) bir süredir yürüttüğü çalışmalara dair ip uçları sunabilir. Chrome OS cephesinde bazı geliştirmeler ve Google Now’a ait yenilikler de etkinliğin iz bırakanları olabilir.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.