Google I/O Etkinliği 1. Gün Duyuruları!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google I/O etkinliği binlerce geliştiricinin katılımı ile başlarken, yeniliklere geçilmeden önce geleneksel olarak bazı istatistikler açıklandı. Söz konusu istatistikler tabi ki Android işletim sistemi ile ilgili. Android’in başında kısa süre önce geçen Sundar Pichai, 4.5 yıllık süreçte Android’in 900 milyon cihazda aktif edildiğini duyurdu. 2011 yılında 100 milyon cihaz aktif edilirken, 2011 yılında ise rakam 400 milyona yükselmişti. Son bir yılda artan rakam sistemin ne denli geliştiğini ortaya koymaktadır. Play Store’dan indirilen uygulama sayısı ise 48 milyarı buldu.

Andronova

Google I/O etkinliğinin belki de en dikkat çeken gelişmelerinden biri stok Android’e sahip Galaxy S4 oldu.

Nexus programına dahil edilen telefon, uluslararası versiyondan farklı olarak saf Android arayüzüne sahip olacak. 26 Haziranda 649 dolardan satışa sunulacak Galaxy S4’ün Google versiyonunda 16GB dahili depolama birimi, LTE ve 4 çekirdekli Qualcomm 600 işlemcisi yer bulacak. Telefonda SIM kilit yer almayacağını da hatırlatalım.

Etkinlik kapsamında karşımıza çıkan önemli yeniliklerden biri de Google Play Game oldu. Android tarafındaki eksikliklerden biri olarak gösterilen servis ile birlikte, çoklu oyuncu desteği, liderlik sıralaması, başarılar ve bulut desteği getirilecek. Yeni oyun servisinde şimdilik World of Goo, Super Stickman Golf 2, Beach Buggy Blitz, Kingdom Rush, Eternity Warriors 2 e Osmos, gibi oyunlar entegre edilmiş durumda. Google+ hesabı üzerinden giriş yapılarak liderlik sıralamasını, başarılarını ve oyun kayıtlarına ulaşım sağlanabilecek.

Google’ın karşımıza çıkardığı önemli yeniliklerden bir diğeri çapraz platform mesajlaşma uygulaması Hangouts oldu. Geçtiğimiz ay hakkında detaylar gelmeye başlayan ve o dönem Babel olarak adlandırılan uygulama sayesinde dağınık bir yapı sergileyen Google mesajlaşma servisleri tek çatı altında toplanıyor. Uygulama hali hazırda Play Store ve App Store’daki yerini aldı. Chrome eklentisi de bulunan mesajlaşma uygulaması, Viber ve WhatsApp’a ciddi manada rakip olacak. Görselliğin ön planda tutulduğu uygulamada birçok simge de yer alacak. Kullanıcı bu sayede hislerini bir tek simge ile aktarabilecek.

Grup mesajlaşma, görüntülü konuşma, dosya paylaşımı, Google+ entegrasyonu, paylaşılan dosyaların Google+’da özel bir dosyada saklanması, mesajların okunduğuna dair uyarı gibi birçok özelliğe sahip mesajlaşma uygulaması oturum açıldığı an diğer platformlarla senkronize olacak.

Uygulama mağazasında tablet odaklı uygulamaları mümkün olduğu kadar attırma hedefinde olan Google, bu anlamda geliştiricileri teşvik ettiği biliniyor. Özellikle Nexus 7 sonrası bu yönde çalışmalar ağırlık verildi. Google’ın etkinlikte karşımıza çıkardığı bir diğer yenilikte, Play Store’da yer alan uygulamalar arasında tabletlerle uyumlu olanları ayırt edebileceğiz. Bu sayede kullanıcı hangi uygulamanın tablet ile uyumlu olduğu anlayacak ve uygulamaya ulaşım noktasında daha basit bir yol izlenecek. Söz konusu yenilik henüz tam anlamıyla başlamış değil ve biraz daha düzene girmesi gerekiyor.

Google Play Store cephesinde yer bulan bir diğer yenilik ise “Eğitim” odaklı uygulamaların tek çatı altında toplanması oldu. İlk olarak Amerika’da bazı pilot okullarda denenen hizmet  eğitim camiası içerisinde yer alan öğretmen-öğrenci-veli açısından oldukça faydalı olacağa benziyor. Söz konusu servis sayesinde öğrenci ve öğretmenler buradan derslerde yararlı olacak uygulamaları indirebilecek. Bu bölümde yer bulması gereken uygulamalara ise öğretmenler karar verecek. Servis içerisinde ücretli ve ücretsiz uygulamalarda yer bulacak. Ücretli uygulamalar için ödeme okul tarafından oluşturulan bir hesaptan yapılacak. Öğretmenin servisten indirdiği bir uygulama Google+ çevresine aktarılacak ve bu sayede öğrenciler de uygulamayı indirebilecek.

Google I/O etkinliğinde kullanıcılara sunulan yeniliklerden biri de Google Play Music All Access adlı müzik servisi oldu. 28 ülkede 24 milyon aktif kullanıcıya sahip Spotify’a ciddi manada rakip olacak serviste milyonlarca lisanlı şarkı yer alacak. Uygulama ilk olarak 13 ülkede hizmete başlayacak. Aylık ücret ise 10 dolar. Etkinliğe katılanlara ilk bir aylık deneme sürümü hediye edilirken, haziran sonuna kadar üye olacaklar ise servisten 8 dolara faydalanabilecek.

Etkinlikte ülkemizi de ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Google arama motorunda Knowledge Graph adlı özellik Türkçe dil desteğine kavuşuyor. Söz konusu özellik arama sonuçlarında, standart aramalardan daha fazlasını sunuyor. Türkçe dil desteği sayesinde daha başarılı ve ayrıntılı aramalar bizleri bekliyor olacak. Türkçe’nin yanı sıra Lehçe, basitleştirilmiş ve geleneksel Çince dillerinde de destek sunulacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.